Haluk Levent açıkladı: Devlet, SMA ilaçlarını karşılıyor mu?

AHBAP Derneği'nin kurucusu olan birçok kişiye yardım eden Haluk Levent'in hedefinde şimdi de SMA hastası çocuklar ve aileleri yer alıyor. Devletin gerekli ilaç desteğini vermesi konusunda yoğun çalışmalar yapan Levent, İsviçre'de Novartis firması ile toplantı yaptığını paylaştı.

Büyütmek için resme tıklayın

Son yıllarda sosyal medyada sıklıkla karşılaştığımız SMA'lı çocuklar için yürütülen yardım kampanyalarını gördükçe herkesin aklına aynı soru geliyordu: "Devlet neden SMA ilaçlarını karşılamıyor?". Gün geçtikçe çocuğunun çektiği acıyla kendisi de eriyen anne-babalar görüldü. Çocukların ameliyatları için 2 milyon dolar ücretindeki ilacın çocuklar belli bir ağırlığa/yaşa ulaşmadan uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle sınırlı zaman içerisinde belirtilen paranın bulunması gerekiyor. 

Son dönemde Haluk Levent'in kurduğu yardım derneği AHBAP da konuya el attı. Bir yandan devlet tarafından ilaçların ödenmesi için görüşmeler yaparken, diğer taraftan da çocuklar için gerekli olan paraların toplanması için yardım kampanyaları düzenlediler. Haluk Levent, sosyal medya hesabından 22 Nisan akşamı yayınladığı paylaşımda konuya açıklık getirdi.

SMA Nedir?

Haluk Levent'in paylaşımından önce genetik bir hastalık olan SMA hastalığının detayları hakkında bilgi verelim. SMA (spinal müsküler atrofi), omurilikteki motor sinir hücrelerini etkileyerek yürüme, yemek yeme ve nefes alma gibi temel kabiliyetini ortadan kaldırır. Bebekler için bir numaralı genetik ölüm nedenidir.

SMA Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın tipine göre belirtiler değişse de genel olarak aşağıda verilen belirtiler görülmektedir:

 • Motor gelişim eksikliğine yol açan zayıf kaslar ve güçsüzlük
 • Azalmış refleksler
 • Ellerde titreme
 • Baş kontrolünü sağlayamama
 • Beslenme güçlüğü
 • Cılız ses ve zayıf öksürük
 • Kramp ve yürüme yeteneği kaybı
 • Yaşıtlarından geri kalma
 • Sık düşme
 • Oturma, ayakta durma ve yürümede zorluk
 • Dil seğirmesi

SMA Hastalığı Tipleri

SMA hastalığı,hastalığın başladığı yaş ve hareket kısıtlamalarına bağlı olarak 4 farklı tip gruba ayrılmaktadır:

- Tip-1 SMA Hastalığı: 6 aylık ve daha küçük bebeklerde belirtileri görülen tip-1 SMA en ağır seyirli olandır. Tip-1'de gebeliğin son dönemlerinde bebek hareketlerinin yavaşlaması gözlenebilir. Hipotonik bebek olarak da adlandırılan tip-1 SMA hastalarının en büyük belirtisi hareket azlığı, baş kontrolünün olmaması ve sık karşılaşılan solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar neticesinde bebeklerin akciğer kapasitelerinde daralma meydana gelir ve bir süre sonra solunum desteği almak zorunda kalırlar. Aynı zamanda yutma, emme gibi temel becerileri bulunmayan bebeklerin, kol ve bacak hareketleri de gözlenmez. Ancak canlı bakışları ile göz kontağı kurabilirler. Tip-1 SMA, bebek ölümlerinin dünyada en sık görülen sebebidir.

- Tip-2 SMA Hastalığı: 6-18 aylık bebeklerde görülen Tip-2 SMA hastalarında ise bebeğin gelişimi normalken bu dönemde belirtiler görülmeye başlar. Başlarını kontrol edebilen tip-2 hastaları tek başlarına oturabilseler de desteksiz ayakta duramaz ve yürüyemezler. Kendi başlarına doğrulamazlar. Ellerde titreme, kilo alamama, güçsüzlük ve öksürük gözlemlenebilir. Skolyoz denilen omurilik eğriliklerinin de görülebildiği tip-2 SMA hastaları sıklıkla solunum yolu enfeksiyonu geçirir.

- Tip-3 SMA Hastalığı: Bu gruptaki SMA hastalarının belirtileri 18. aydan sonra başlar. Bu döneme kadar gelişimleri normal olan bebeklerin, SMA belirtilerinin fark edilmesi ergenlik dönemini bulabilir. Ancak gelişimi akranlarından yavaştır. Hastalık ilerledikçe ve kas güçsüzlükleri geliştikçe ayağa kalkmakta zorluk, merdiven çıkamama, sık sık düşme, ani kramplar, koşamama gibi güçlüklerle karşılaşılır. Tip-3 SMA hastaları ileri yaşlarda yürüme yeteneklerini kaybederek tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyabilir ve skolyoz, yani omurga eğrilikleri gözlemlenebilir. Bu tip hastaların solunumu etkilense de tip-1 ve tip-2'deki kadar yoğun değildir.

- Tip-4 SMA Hastalığı: Kişilerin yetişkinlik döneminde semptomlarını göstermesiyle bilinen tip-4 SMA, diğer tiplere göre daha nadir olarak görülür ve hastalığın ilerleyişi yavaştır. Tip-4 hastaları nadiren yürüme, yutma ve solunum becerilerini yitirir. Kol ve bacaklarda güçsüzlüğün görülebildiği hastalık tipinde omurilik eğriliği görülebilir. Titreme ve seyirmenin eşlik edebildiği hastalarda genellikle gövdeye yakın olan kaslar etkilenir. Ancak bu durum yavaş yavaş vücuda yayılarak ilerler.

Haluk Levent'in SMA Hastalığı için 22 Nisan Açıklaması

Haluk Levent, 20 twitte yaptığı SMA paylaşımında Zürih'te Novartis yetkilileri ile yaptığı görüşmenin detaylarının yanısıra ülkemizdeki SMA süreci hakkında da bilgilendirme yaptı:

"SMA gen tedavisi Zolgesma’nın üreticisi Novartis yöneticileriyle görüştüm. Görüşmeyi aktarmadan önce SMA ilaçlarının geri ödeme kapsamına alınması konusunda 2017’den bugüne olanları hızlıca hatırlatmakta fayda var. Yakın zamana kadar bilinen hiçbir tedavisi olmayan SMA için ilk olarak Spinraza isimli ilaç Aralık 2016’da FDA ve hemen ardından EMA’dan onay aldı. Ömür boyu kullanılması gereken bu ilacın fiyatıysa ilk yıl (6doz) 750.000$ sonraki yıllar (4doz) 500.000$ olarak açıklandı.Bu parayı da ailelerimizin ödemesi mümkün değildi."

SGK, Tip-2 ve Tip-3'leri başlangıçta neden kapsam dışı tuttu?

Temmuz 2017'de ilk olarak Tip-1 hastalarının tedavilerinin devlet tarafından karşılandığını açıklayan Haluk Levent, yeterli veri bulunmadığı için bu tür bir uygulama yapıldığını paylaştı:

"O günlerde de şimdi Zolgensma için olduğu gibi Spinraza için kampanyalar başladı. Geniş bir hasta ailesi grubu da ilacın geri ödeme kapsamına bir an önce alınması için seslerini duyurmaya, gösteriler yapmaya başladılar. 

Temmuz 2017’de Spinraza, tip1’ler için SGK geri ödeme kapsamına alındı. Ancak tip2 ve tip3’ler kapsam dışıydı. Tip1’ler için çok güzel olan bu haber umutla bekleyen binlerce tip2 ve tip3 için yıkım oldu. Yetkililer bu kararı bilimsel veri yetersizliği olarak gerekçelendirdi."

AHBAP, SMA için neler yaptı?

AHBAP'ın SMA için doğrudan yardım desteğinin yanısıra, ilacın devlet tarafından ödenmesi için de çalışmalar yapıldığı ifade edildi: "Bilimsel verileri de takibe alarak Ahbap, sma aileleri, @smabenimleyuru derneği ile tip2 ve tip3’lerin de bir an önce geri ödeme kapsamına alınması için 47 ayrı faaliyet gerçekleştirdik. 2018 yılı tüm siyasi parti liderlerine konu iletilmesine, defalarca meclise, bakanlığa gidilmesine karşın herhangi bir gelişme olmadı. Bunun üzerine Sma Benimle Yürü Derneği ve Türkiye’nin her yerinden gelen hasta aileleri Sağlık Bakanlığı önünde sessiz bir nöbet başlattı."

Spinraza, Tip-2 ve Tip-3 için nasıl ödeme kapsamına alındı?

Haluk Levent, Sağlık Bakanlığı tarafından 1 Şubat 2019'da Tip-2 ve Tip-3 SMA hastaları için de Spinraza'nın ödeme kapsamına alındığını açıkladı:

"Nöbet sürerken Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca bu konuyu görüşmek üzere beni makamına davet etti. Bu görüşmede Sayın Bakan ilacın tip2 ve tip3ler için de geri ödeme kapsamına alınması konusunda çalışma başlatıldığını müjdeledi. 31 Ocak 2019’da, SMA Benimle Yürü Derneği’nin yönetim kurulu ve hasta aileleri ile birlikte Sayın Fahrettin Koca’ya bir teşekkür ziyareti gerçekleştirdik. 1 Şubat 2019’da SUT tebliği değişikliği yapılarak ilaç 2. ve 3. Tip hastalar için de ödeme kapsamına alındı.

Spinraza o günden beri çeşitli kriterlere, (hala kriterlerin yanlış yorumlamasından dolayı ilaç alamayan hastalar var) uygulamanın getirdiği zorluklara rağmen SMA hastalarının büyük çoğunluğu tarafından kullanılıyor. "

Zolgensma ilacının farkı nedir? Zolgensma'nın süreci ne aşamadadır?

Spinraza gibi hayat boyunca alınmasına gerek olmayan ve tek dozda tedaviye sonuç alınan Zolgensma için de detayları açıkladı:

"Tek dozluk bir gen tedavisi olan Zolgensma ise 2019 yılında ABD’de, ardından 2020 yılının Mayıs’ında Avrupa’da onaylandı. Avrupa başta bir koşul konmamakla birlikte ilerleyen aylarda ürün bilgisi dokümanında, 2 yaşından büyük veya kilosu 13,5 kilogramdan fazla hastalarda veri bulunmadığı belirtildi.

Hasta ailelerinde büyük heyecan yaratan tek dozda tedavi umudu da ilacın 2 Milyon Doların üzerinde olan fiyatıyla yok oldu. SMA hastalarının aileleri birbiri ardına kampanyalar başlattılar. 2020 yılından itibaren onlarca SMA ailesi Zolgensma için para toplayarak, ilaç uygulaması için ABD, Avrupa, Dubai ve çeşitli ülkelere gitti."

Bilim Kurulu, "yeterli veri yok" dedi

2020 Kasım’da sivil kuruluşlar ile toplanan Bilim Kurulu, Zolgensma için yeterli veri bulunmadığını ve bağışıklığı baskılayan ilaçların kullanılmasının gerekliliğini belirterek ilacın kullanımının şu an için uygun olmadığını, gelişmelerin takip edileceğini ifade etti. O günden beri de yeterli bilimsel veri olmadığı gerekçesiyle Zolgensma’ya ancak kampanyaları tamamlanabilen hastalarımız tarafından ulaşılabiliyor.

Haluk Levent, Novartis ile ne konuştu?

22 Nisan günü, Zürih'te ilacın üreticisi olan Novartis yetkilileri ile görüşme yapan Haluk Levent, yaptığı görüşmenin detayları ile ilgili olarak:

"Bu nedenle ilacın üreticisi Novartis yöneticileriyle yaptığım görüşmede en öncelikli konumuz bilimsel verilerdi. Verilen teknik detaylara girmeden (Bu detayları uzmanlarla da değerlendireceğiz) görüşmeden özetle şu sonuçları çıkardım:

Özellikle yeni doğan ve henüz hastalık ilerlemeye başlamadan teşhis konulan bebekler, gen tedavisine mutlaka ulaşabilmeli. İlacın üreticileri de zaten bu grup için verilerinin yeterli ve başarı oralarının yüksek olduğunu ifade ediyorlar. İlacın üreticileri bu grup dışında kalan hastalar için ise verilerin yetersizliğini, tedavi oranının belirsizliğini kabul ediyor, çalışmalarının sürdüğünü ifade ediyorlar.

Bu verilerle tedavi birçok devlet tarafından karşılanıyor zaten. Açıkçası şu anda gen tedavisinin 6 aydan küçük teşhis konulan tüm hastaların öncelikli olarak geri ödeme kapsamına alınmaması için bir sebep göremiyorum.

Şu anda 1800 e yakın çocuk bu ilaçtan yararlandı. Ve 40 ülke bu ilacı resmen kullanıyor. Sağlık Bakanı sayın Fahrettin Koca’dan isteğimiz aynı 2017 de olduğu gibi Zongensma ilacını da tüm annelere müjdelemesi ?" sözlerini ifade etti. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya da ilacın SGK tarafından karşılanması konusunda talepte bulundu.

# SAĞLIK İLE İLİŞKİLİ:
# GÜNDEM İLE İLİŞKİLİ:

23 Nis 2022 - 08:06 - Gündem

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 98.123 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.