“EYT konusunda kapalı kapılar artık aralandı”

HaberTürk yazarı Ahmet Kıvanç, EYT konusunda her türlü sürprize hazır olunması gerektiğine dikkat çekerek “EYT konusunda kapalı kapılar artık aralandı” dedi.

Kıvanç, EYT meselesine ilişkin şu ifadelere yer verdi:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in EYT sorununun çözümüne yönelik açıklamalarını değerlendiren Kıvanç, “Bakan Bilgin açıklama yaptığına göre bunu kayda almak gerekir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu daha önce de Vedat Bilgin’le görüşmüştü. Bilgin, o sırada Sosyal Politikalar Başkan Vekili olarak EYTSYDD Başkanı ve heyetini kabul etmişti ve taleplerini dinlemişti. Şimdi de bakan sıfatıyla bu konuyu gündeme getirdi. Bürokraside her zaman her türlü olasılığa karşı hazırlıklar yapılır. Yani şu anda bürokraside böyle bir alternatifli çalışma olduğunu düşünüyorum” dedi.

“HER ŞEY MÜMKÜN”

Türkiye’nin seçime doğru gittiğine dikkat çeken Kıvanç, “Açıkça söylemek gerekirse her şey mümkün. Fakat keşke seçim döneminde değil de normal bir dönemde enine boyuna tartışılarak bu konu gündeme getirilmiş olsaydı. Hemen bir yasa çıkmayabilir ama bir vaat şeklinde gündeme gelebilir. Bir yasa çalışması olarak adlandırmak değil de bir mutfak çalışması olarak söyleyebiliriz. Herhangi bir yasa değişikliği gündeme geldiği zaman değerlendirmek üzere bir takım alternatif senaryolara dayalı taslaklar bulunur ki böyle bir hazırlık yapmak bürokrasinin görevidir. En son 2019 yılında yapılan, maliyete yönelik bir çalışma vardı. O zaman Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yapılan çalışmada toplam 6,3 milyon EYT’linin bulunduğu söylenmişti. Bunun 1.3 milyonunun hemen bugün yasa çıktığı zaman emekli olabilecekleri ifade edilmişti. Onların içerisinde 668 binin 4A’lı yani SGK’lı dediğimiz 465 binin emekli sandığı iştirakçisi olduğu belirtildi. O zaman bir maliyet çıkartılmıştı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan maliyet hesaplamasında 1 milyon 300 bin kişi hemen emekli olursa bunların yıllık maliyetlerinin 23 buçuk milyar lira olacağı hesaplanmıştır. Yasa çıkıp tüm EYT’lilerin yararlanması durumunda ise toplam 754 milyar liralık bir maliyet hesaplandı. Sosyal Güvenlik Kurumu, şu anda böyle bir EYT yasası çıkartılırsa 20 yıl öncesine dönüleceğini belirtti. 2000 yılı öncesine dönüleceği ve geriye gidişin söz konusu olacağını söylediler. Ayrıca yapılacak yeni EYT düzenlemesinin gelecek nesillerin refahı pahasına olacağını ifade etmiştir ve bu yüzden de soğuk baktıklarını belirtmişlerdir. Bu yapılan açıklama sonrası tekrardan rafa kaldırıldı” diye konuştu.

“TEKRAR BİR EYT DÜZENLEMESİ YAPILABİLİR AMA…”

HaberTürk Yazarı Ahmet Kıvanç, seçim sürecine girildiğinden EYT konusunda her türlü sürprize hazır olunması gerektiğini dile getirerek, “Tekrar bir EYT düzenlemesi yapılabilir ama bunu nasıl olacağı maliyet hesaplarıyla birlikte gündemde yerini alır. Dediğim gibi hemen bugün yürürlüğe girecek şeklinde olmayabilir. Daha sonra çıkartılmak üzere vaat şeklinde bir çözüm gündeme gelebilir. EYT ile ilgili kapılar aralık diyebiliriz. Bugüne kadar hep kapalıydı ama artık aralandı. 2019 yılında gündeme geldiğinde bunun 754 milyarlık bir maliyeti söz konusuydu ama şu anda ekonominin içerisinde bulunduğu durum sebebi ne olursa olsun Türkiye’nin faiz ödemesi bir anda arttı. 2021 yılının Aralık ayında Türkiye 795 bin liralık faiz ödemesi ile Hazine ve Maliye Bakanı tarafından karşı karşıya geliniyordu. Bugün geldiğimiz noktada ise henüz 5 ay geçmemiş olmasına rağmen Mayıs ayı itibariyle 2 trilyon 53 milyar lira yani 1 trilyon 250 milyar lira faiz yükü azaltılmış. Bunun nedeni de faiz konusundaki bir takım inatlaşmalar yani EYT’liler için esirgenen EYT’lilerin maliyeti olarak gösterilen şeyin kat kat fazlasını biz şu anda faiz artışıyla toplum olarak bedelini ödemekle karşı karşıya kaldık” dedi.

28 May 2022 - 09:55 - Yaşam

Mahreç  Cihan Kayalı

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 2.178 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.