“Siz lüks içinde yaşarken EYT’liler ne yapacak?”

Ek bütçe görüşmelerinin yapıldığı Meclis Genel Kurulunda EYT sık sık gündeme geldi. Muhalefetin tüm ısrarına rağmen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin nebati EYT ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Büyütmek için resme tıklayın

Emeklilikte yaşa takılanlar ek bütçe teklifinin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulunda yine gündemdeydi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “En düşük emekli aylığı asgari ücrete endekslenmelidir. Emekli bayram ikramiyesi asgari ücret düzeyinde olmalıdır, emekli intibak düzenlemesi bir an önce yapılmalıdır. Aylık bağlama oranı katsayısı yüzde 35’ten yüzde 70’e çıkarılmalıdır. Emeklilikte yaşa takılanların gasbedilen hakları iade edilmelidir.” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da “Bugün burada ek bütçe çıkacaksa asgari ücretle çalışan işçilere hak ettikleri maaş verilsin, açlık sınırı altında yaşayan milyonlarca emekliye ek bütçe yapılsın, emeklilikte yaşa takılanlara hak ettikleri maaş verilsin.” diye konuştu.

Beko, “Erdoğan hem sarayda bizlerin vergileriyle örtülü ödenekle lüks içinde yaşayıp hem de ek bütçe yaptırıyorsa asgari ücretli ne yapacak; emekli, EYT’li ne yapacak; işçi, memur, küçük esnaf, seyyar satıcılar, günübirlik çalışanlar ne yapacak; onların bütçesi ne olacak?” diye sordu.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, “2022 bütçesinde şu anda görüşülmekte olan ek bütçeyle birlikte 2,5 trilyonluk bütçenin içinde emeklilikte yaşa takılanlar için ödenek yok yani onların mağduriyeti yine çözülmüyor.” ifadelerini kullandı.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, “Ek bütçede sayıları 5 milyona yaklaşan emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız yok.” dedi.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz de ek bütçede EYT olmadığını belirterek, “ismini ek bütçe koymuşlar. “Ek bütçe” derken sanki cüzi bir şey, yüzde 70-80 oranında artırıyorsunuz. Altı ayda tüketmişsiniz, bitirmişsiniz. Altı ayda emekliye vermişseniz, emeklilikte yaşa takılanlara vermişseniz, çiftçiye vermişseniz, öğrenciye burs vermişseniz, kadınların sorunlarını çözmüşseniz, işsizlere iş bulmuşsanız, asgari ücreti 4-5 kat artırmışsanız, bayram ikramiyesi bekleyenlere 1.100 lira değil de 5 bin lira veriyorsanız ek bütçeyi onaylarım.” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin konuşması sırasında da muhalefet sık sık EYT sorununu gündeme taşıdı.

Meclis tutanaklarına yansıyan konuşmalar şöyle:

“HAZİNE VE MALİYE BAKANI NUREDDİN NEBATİ – Genelge kapsamında, taşınmaz edinilmesi ve kiralanması, resmî taşıtların edinilmesi ve kullanılması, haberleşme giderleri, personel görevlendirmeleri, basın ve yayın giderleri, kırtasiye ve demirbaş alımları, temsil, tören, ağırlama ve tanıtım giderleri, personel giderleri, enerji ve su alımları, personel servis hizmetine ilişkin giderler ve bazı diğer hususlarla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları harcamalarda tasarrufa yönelik bazı kurallar getirilmiştir.

İLHAMİ ÖZCAN AYGUN (Tekirdağ) – Temsili, ağırlamayı kim sordu Sayın Bakan; temsil, ağırlama nereden geldi?

HAZİNE VE MALİYE BAKANI NUREDDİN NEBATİ – Söz konusu genelge ek bütçe için geçerli olmak üzere hâlâ yürürlüktedir.

İLHAMİ ÖZCAN AYGUN (Tekirdağ) – Sayın Bakan, EYT’liyi sordular; temsili, ağırlamayı sormadılar size.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI NUREDDİN NEBATİ – Dolaylı vergilerden vatandaş ezildi, o vergiler KKM’ye ayrıldı.”

01 Tem 2022 - 13:08 - Yaşam

Mahreç  Cihan Kayalı

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 2.178 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.