Ali Duman’dan EYT açıklaması!

TÜRKONFED Sosyal Güvenlik Komitesi Başkanı Ali Duman, Habertürk ekranlarında EYT hakkında açıklama yaptı.

TÜRKONFED Sosyal Güvenlik Komitesi Başkanı Ali Duman, Habertürk ekranlarında EYT hakkında açıklama yaptı.

Duman’ın açıklamaları şu şekilde;

EYT 1999 yılından önce sigortaya girmiş olup hala yaşı sebebiyle emekli olamayan kişi demek. Primi evet günü sebebiyle değil. Zorunlu hizmet sebebiyle değil. Yaşı sebebiyle emekli olamamış kişi EYT denir. 2000 yılı İŞKUR kayıtlarına baktığımızda ülkede 12 milyon çalışan var. 6 milyon civarında da emekli var.

2022 yılının nisan ayına göre SGK istatistik verilerine baktığımızda 25 milyon çalışan var. On üç. emekli var. Yani 2000 yılından 2022 yılına çalışan 12 milyondan 25 milyona emekli de 6 milyondan 13 milyona yükselmiş. Yani emekli sayısı son 22 yılda 7 milyon artmış.

Bu emekli olanların. neredeyse tamamı da 1999 yılından önce sigortaya girenler sadece birkaç tane ölüm dosyası falan vardır içinde. Dolayısıyla bu emekli olanlar o 12 milyon 1999’a göre, 2000 göre çalışanın 1 milyonun şu an emekli olmuş zaten.

Geriye 5 milyon insan var. 1999’dan önce sigortaya girdiği halde halen emekli olamayan. Tabii bunların tamamı EYT’li değil. Tamamı 1999’dan önce sigortaya girmiş.

Ama sigorta birimini tamamlamış, zorunlu hizmet süresini tamamlamış olanlar EYT’li. Bugün itibariyle net EYT’li, bugün emekli olacak kişi sayısı, sigorta primi de olmuş, zorunlu hizmet süresi de olmuş. Ne desek herhalde 1 milyon civarında. Bu arada tabii biz her yıl ortalama 300 binden fazla emekli veriyoruz.

Yani aylık 25 binle yirmi 7 bin arasında emekli olan vatandaşımız var. Sürelerini doldurarak, yaş hadlerini doldurarak. Geçen yılki SSK verilerine göre bu yıl. SSK, SGK verilerine baktığımızda 313 binlik artış olmuş. Mali bütçe açısından bakarsak da aylık SGK’nın emekliye ödediği para elli bin elli milyar civarında. Yani 13 milyon emekliye 50 milyar civarında bir para ödüyor.

Bu da emekli başı. 3 bin 865 lira gibi bir ortalama rakam yapar. 2022 yılının Nisan ayına göre. Ama bir Temmuz’da tabii emekli maaşları güncellendi. Fiyat artışları oldu. Temmuz ayı itibariyle emekli başı giderler 5 bin lirayı geçmiş olacak. Biz burada takribi hemen emekli olacak kişi sayısını bir milyon olarak kabul edebiliriz.

Bugün EYT’yle ilgili birçok yasa. verildi. Ondan fazla muhalefet partilerinin tamamı verdi. İktidar partisinden daha bununla alakalı bir yasa teklifi görmüş değiliz.

Bakın 2018 yılından beri en hat safhaya çıkan EYT söylemi yani 4 yıllık bir söylem. En yoğun olduğu süreyi konuşuyorum. 4 yıl içerisinde bütün partilerin yasa tekliflerini okuduk, inceledik. Farklı farklı formülleri gördük. Ama iktidar partisinin bununla alakalı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmuş olduğu bir çalışma ya da bir anayasa teklifi kanun hazırlığını görmedi.

Sayın Bakanımızın bu haftaki yorumları bizi heyecanlandırdı. EYT’liler olarak 2022 yılı bitmeden emekli olmayı bekleyen sayılarımız ciddi manada arttı. Ama tabii buradaki. Asıl olması gereken şu. 1999 yılında bir yasa çıktı.

Bakın çok özel bir dönem o dönem aslında. Birçok vatandaşımız farkına varamadı konunun. 1999 yılında biz 17 Ağustos depremini yaşadık. Hepimizin yüreği kan ağlıyordu. Aradan 20 gün geçmeden. Bununla ilgili yasa hazırlıkları verdi. O zamanki iktidar partileri ve 8 Eylül 1999’da yani depremden yaklaşık 22 – 23 gün sonra yasa olarak karşımıza çıktı.

Orada biz Türk vatandaşları olarak herkes deprem bölgesinde bir yakınını, bir toplum insanına fayda sağlamaya çalışıyor. İnsanlar neyin ne olduğunun farkına varamadan emeklilikte yaş hadleri işte o 25 yılla emekli olabilecekken, erkekler 58 ile 60’lı yaşlara. Kadınlar yirmi yılda emekli olabilecekken 50, 55, 58’li yaşları beklemek zorunda kaldılar.

Yani birçok platformda söylendiği gibi işte kural, maç oynanırken değişmiş oldu. Diğer bir tabirle işte dereden geçerken ekstra yeni kaideler karşımıza çıkmış oldu. Normalde bir sigorta eğer bir anlaşma olarak bakarsanız ki iş bağıdır sigorta işçiyle işveren arasında. Aynı zamanda işçiyle kamu arasında da bir iş bağıdır SGK. Eğer çalışırsan, üstüne düşen sorumluluklarını yerine getirsen, getirirsen sağlık haklarından faydalanırsın, emeklilik haklarından faydalanırsın gibi bir sosyal sorumluluktur sigorta.

Sigortaya başladığı tarihteki vatandaşlarımızın o anki sosyal sorumluluk yerine getirmeleri karşılığında devletin kamunun vereceği şartlarda değişikliğe gidilmiş ve milyonlarca insanın mağdur olmasına sebep olmuştur.

Şimdi bakınız bazı anayasa teklifleri şunu söylüyor. 8 Eylül 1999 yılında gelen yaş şartı ortadan kalksın.2001 yılında Anayasa Mahkemesi onaylayarak yeniden gönderdi. Eski düzene dönülsün. Eğer eski düzene gelirse o zaman herkes bu haktan faydalanmış olacak.

Türkiye’de EYT diye bir şey kalmayacak. Biz artık bunu konuşmuyor olacağız. Ama bazı yasa teklifleri diyor ki sadece 55  yaşını dolduran erkek 3 bin 600 günü varsa o emekli olsun. 50 yaşını dolduran kadın 3 bin 600 günü varsa emekli olsun diyor. Bazı yasa teklifleri olmasa da farklı söylentileri var bununla alakalı. Diyor ki işte Finlandiya ve diğer Batı ülkelerinde kullanılan modeller gelsin. Yani kişi emekli maaşını emekli olmaya beş yıl kala. İsteme hakkı olsun ama her yıl için yüzde 10 düşük maaş alsın. Yani normalde diyelim erkek 55 yaşında emekli olacak. Ama 50 yaşında emekli olsun. Maaşının yüzde 60’ın alsın. İşte elli bir yaşına geldiğinde maaşın yüzde 70’ini alsın. 52 yaşına geldiğinde yüzde 80’ini alsın gibi yüzde 10’luk artışlarla gerçek yaşına geldiğinde ise maaşını tam olarak almaya devam etsin.

Dünyada kullanılan modeller hakkında basın üzerinden görsel ve yazılı basında bununla alakalı farklı düşüncelerin olduğunu biz okuduk inceledik.

Türkiye bu durumu takip ediyor ve biliyor. Bizim aslında farklı bir dünya ülkesinin nasıl uygulama yaptığına ihtiyacımız yok. Biz ülkemiz genelinde yıllardır SGK meclislerini biliyoruz ve görüyoruz. Bugün 50-55 yaşın üstünde emekli olan herkes bunun içerisinde Türkiye’nin idarecileri ve yetkilileri de dahil olmak üzere eski sisteme göre emekli oldular. ve şimdi yeni sistemi o tarihte sigortaya çalışmaya başlayanlara uygulamak bir negatif ayrımcılık olur.

Bu adalet, adalet olarak kabul edilemez. Bakınız dünyada kesin bir hukuk ilkesi vardır. Aleyhte çıkan bir kural geriye doğru işletilemez. EYT’nin mağduriyetine yol açan meselenin özü budur. Çok basit bir örnekle şöyle ki diyelim 20 yıldır tek yön kullanılan bir yol. Bugün itibariyle deseler ki bunu ters yöne çevirdik. Ama geri 20 yıl buradan kim geçmişse herkese trafik cezası uygulayacağız. Orada herkes ayağa kalkar.

EYT’de de herkes ayağa kalkıyor ama adaleti ve hukuku savunanların ve bilenlerin EYT’nin arkasında durarak gerçeğin bir an önce gelmesi ve herkesin kaybettiği hakkını ve mağduriyetini kazanması lazım.

06 Tem 2022 - 11:07 - Yaşam

Mahreç  Cihan Kayalı

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 2.243 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.