2022 KPSS Ortaöğretim 60-70-75-80 Puanla Memur Olabilirmiyim?

2022 KPSS ortaöğretim sınav sonuçları ÖSYM tarafından 24 Kasım 2022 tarihinde açıklandı. Sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında sınava giren binlerce memur adayı tarafından taban puanlar ve alım yapan kurumlar araştırılmaya başlandı.

Merakla beklenen Lise mezunlarının girdiği 2022 KPSS ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM tarafından yayımlanan sonuç açıklama sayfasından detaylara bakıldığında sınava giren aday sayısının 912 Bin 397 olduğu görülmektedir. Bu adaylardan büyük çoğunluğu ise 60-65-70-75-80 gibi puan aralığında puanlar almıştır. Tahminimizce yaklaşık 400 Bin aday bu aralıkta puan almıştır. Bu nedenle sınava giren binlerce Lise mezunu bu puanlarla başvuru yapılabilecek kadroları ve memurlukları merak etmektedir.. memuralimlari.net adresi olarak bu kadroları detayları ile ele alıyoruz..

Öncelikle bilinmesi gerekirki Memur atamalarında iki çeşit atama vardır biri merkezi atama ve bir diğeri ise açıktan atama. Merkezi atama dediğimiz atamada ÖSYM tarafından tercih alınmakta ve herhangi bir puan veya yaş şartı aranmamaktadır fakat bu atamalar oldukça yüksek ( 85-95 arası puanlarla ) kapatmaktadır. Açıktan atama ise KPSS puanının yanısıra sözlü sıanv ve uygulama sınavının da olabilecğei alımlar içermektedir. Nadir de olsa bazı kurumlar sözlü sınav yapmamaktadır.

Ortaöğretim 60- 65- 70 -75-80 Puanla Nerelere Başvurulur?


Öncelikli olarak maalesef 70 puan altında alım yapan kadrolar yok denecek kadar azdır. Her ne kadar son senelerde bazı kurumlar başvuru koşulu olarak 60 taban puana indirgemiş olsa da bu alımlar genellikle 75- 80 puan aralığında kapatmaktadır. Yine en yüklü alımlardan birisi olan Adalet Bakanlığı alımları ( Zabıt katibi, ifaz koruma memuru, icra katibi, şoför ) gibi kadrolarda istenilen taban puan şartı 70'dir.

Bu alımlarda da puanınıza göre iyi bir analiz yapmanız gerekmektedir. Örneğin puanınız 70-73 aralığında ise ve klavyenize güveniyorsanız zabıt katibi kadroları sizin için en ideal tercih olacaktır. Zabıt katibi alımlarında her şehir alım saysının 20 katı kadar adayı klavye sınavına davet ettiğinden dolayı bu alımlarda taban puanlar 70'e kadar inebilmektedir.. Eklemekte fayda var ki; Klavye sınavında da 3 Dakika yanlışlar hariç en az 90 kelime yazma şartı aranmaktadır.

Puanınız 75-80 arası ise ve yaş- boy koşulu gibi koşullara da uyuyorsanız ve klavyeniz zayıfsa sizin için ideal tercih İnfaz Koruma memuru alımı olacaktır. Bu alımda klavye sınavı olmamakta ve taban puanlar 75-80 arasında kapatabilmektedir.

Puanınız 80-85 arası ise en ideal tercih ise Mübaşir memuru alımı olacaktır. Bu alıma 70 puanı olan adayda başvuru yapabilmektedir fakat taban puanlar genel olarak 80-85 arası kapatmaktadır.

Başvuru Yapılabilecek diğer kurumlar ise şu şekilde;

Kredi Yurtlar Kurumu Alımları

Ortaöğretim mezunları içinde bazı kadrolar açan Kredi yurtlar kurumu alımlarına 70 puan ile başvuru yapabilirsiniz.

Bekçilik Alımları

60 puan ile başvuru yapılabilen Bekçilik Alımları bazen KPSS'siz de yapılmaktadır. Bu alımlara herkes başvurabilmektedir.

Zabıta Memuru Alımları

Belediyeden belediyeye değişiklik göstermekle birlikte çoğu belediye 60 kpss taban puanı istemektedir. 

 Büro Personeli- Teknisyen- Tekniker Alımları

Birçok kamu kurumu tarafından yapılan, Tekniker, destek personeli, Büro Personeli alımlarında ortaöğretim mezunları içinde uygun kadrolar bulunmaktadır. Bu alımlarda da genellikle 70 kpss puan şartı aranmaktadır

9 ) Belediye Düz Memur alımları

Belediyeler tarafından açılan memur alımlarında düz memur alımı da yapılmakta ve çoğunlukla 70 KPSS puanı şartı aranmaktadır.


Bazı alımlarda sertifikalarınız olması düşük puanla atanmanıza yardımcı olacaktır. Alım ilanı sürecine kadar aşçılık, bilgisayar sertifikası, muhasebe sertifikası, kalorifercilik sertifikası gibi sertifikaları almanız faydanıza olacaktır.

2022 KPSS Ortaöğretim Kaç Kişi Girdi?

Sınava 81 ilde ve KKTC'de toplamda 912 Bin 397 aday girdi. Sınava giren aday sayısı aşağıdakit tabloda da görülmektedir...

Taban Puanlar Nasıl Kapatır?

Adalet Bakanlığı memur alımları binlerce gencin memur olma hayaline kavuşmasına imkan sağlayan en yüklü alımlardan birisidir. 2020 KPSS puanıyla yükü bir alım bekleyen memur adayları için beklenen ilan gelmiş ve 13 Bin'e yakın memur alımı yapılmıştır.

Atamayan memur adayları için Hayaller 2022 KPSS puanı ile yapılacak alıma kalırken, kpsscafe.com.tr olarak geçmiş alımlarda oluşan taban puanları sizler için derledik.

Detaylar; https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5841151/adalet-bakanligi-memur-alimlari-taban-puanlari-zabit-katibi-ikm-mubasir-taban-puanlar 

24 Kas 2022 - 13:51 - KPSS

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 1.556 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.