Staj, EYT ve Bağ-Kur’luların sorunu Meclis’e geldi

Yılbaşı tatilinin ardından 2023 yılı mesaisine başlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündem yine emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

TBMM 2023 yılına da başta EYT olmak üzere sosyal güvenlik yasalarından doğan mağduriyetlerle başladı.

Meclis Genel Kurulunda gündem dışı söz alan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, staj mağdurları ve BAĞKUR’luların sıkıntılarını dile getirdi.

Yalım, şunları söyledi:

“Yıllardır haklarını savunduğumuz EYT’lilerin yani emeklilikte yaşa takılanların EYT sorununu çözdürdük ancak neredeyse yarısının sorunu kısmi çözüldü. Yani BAĞ-KUR’lular… BAĞ-KUR’luların, peki, bu ülkede Sosyal Sigorta Kurumu olarak karşılığı yok mu? Nasıl sigortada çalışan vatandaşlarımız beş bin iş gününde emekli oldularsa BAĞ-KUR’luların da dokuz bin gün değil, beş bin iş gününde emekli olmalarını buradan Çalışma Bakanından ve de Sayın Erdoğan’dan özellikle talep ediyorum tüm BAĞ-KUR’lu vatandaşlarımız adına.

Aynı şekilde, staj mağdurlarının da sorunlarının çözülmesini acilen talep ediyorum.”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in gündeminde de EYT vardı.

EYT yasasının henüz çıkmadığını hatırlatan Özel, “yıllardır hakları yenen insanlar ne olacak?” diye sordu.

Özel, şöyle konuştu:

“Düşünün ki birisi ‘EYT’yi çözdüm, sözleşmeli memuru çözdüm.’ diyor, bu ülkenin insanları sosyal güvenlik kurumunun kapısına gidip emeklilik başvurusu yapmak istiyorlar. Burası Meclis, bu hakaretin 600’de 138’i bizeyse 600’de 283’ü üçü size arkadaşlar, bu hakaretin 1’i bizeyse 2’si iktidaradır. Bu Meclisten kanunun çıkması gerektiğinin vurgusunu bile yapmadan “Çözdüm gitti.” deyip insanları SGK önlerinde onlarla alay edilir hâle getirenlerin ne kadar milletten koptuklarını, ne kadar gerçekten koptuklarını, milletin iradesini nasıl hiçleştirdiklerini kendi gruplarını bile nasıl ezip kamuoyunun önüne attıklarını görmek lazım. Biz, milletin gönlünde olan bir meseleyi sorun ortaya çıktığından beri dile getiririz. Yirmi üç yıllık sorunu yirmi yıldır yok sayanlar seçim kaybetmemek için bunu çıkarınca şimdi övünme yarışına girmişler. Yahu, yirmi yıldır hakları yenenler ne olacak? Son beş yıllık iktidarınızda kanun teklifleri komisyonda beklerken hakkı yenenler ne olacak? Şu anda, hakkı alanların hakları anasının ak sütü gibi helaldir, bugüne kadar yediğiniz o haklar da size haram zıkkım olsun.”

CHP’li Özel’in eleştirilerine yanıt AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan geldi.

Turan’ın Meclis tutanaklarına yansıyan açıklamaları şöyle:

“… Özgür Bey’in özellikle EYT düzenlemesinden yola çıkarak sitem ve eleştiri yapmasını alıştığımız bir eleştiri olarak değerlendiriyorum. Bakınız, CHP’nin uzun yıllardan beri iktidar pratiği olmadığından olsa gerek kanunlaşma süreçlerini bilmediğinizi düşünüyorum. Sayın Başkan, EYT veya diğer kanunlar, dediğiniz gibi Meclisin, vekillerin, AK PARTİ Grubunun, Cumhur İttifakı’nın baypas edildiği bir yöntemle yasalaşmamaktadır. Bunu 40 defa anlattım, inşallah 41’de anlarsınız. Bizler Genel Merkezimizde Genel Başkanlarımızla, ilgili bakanlarımızla, ilgili komisyon üyesi vekillerimizle gündemimizi tartışırız, yasaları tartışırız. Yürütmenin ve yasamanın uyumlu olması yanlış bir metot değildir. EYT konusunda Cumhur İttifakı’mızla beraber, ülkemizin şartlarıyla beraber değerlendirildiğinde bir hak olduğunu ifade etmiş, ekonomik süreçler makul hâle geldiğinde de ‘Bunu yasalaştıralım.’ diye kararlaştırmıştık.

Genel Başkanımızın, Cumhurbaşkanımızın, sizin ifadenizle ‘tek adam’ olarak ifade etmiş olduğu o akşamki cümle, bir büyük çalışmanın, büyük bir hesabın sonucu olan bir ifadedir. Kaldı ki Cumhurbaşkanımız AK PARTİ Genel Başkanıdır, Cumhur İttifakı’nın adayıdır. Bu konuşmada ifade etmiş olduğu -kanun teklifini beraberce planladıktan sonra- bu teklif Meclise gelecek, bizim imzamızla beraber kendi vekillerimiz tarafından tartışılacak, ondan sonra bu teklifi size getireceğiz, beraber birçok örneğinde olduğu gibi değerlendireceğiz, eksiği var mı, yanlışı var mı, bunu tartışacağız, ardından da resmî süreçle beraber komisyonda ve Genel Kurulda görüşme süreci olacak. Yani işin mutlu olunması, heyecan duyulması tarafı bir yere bırakılıp buradan bir sistem tartışmasının ifade edilmesini haksızlık olarak düşünüyorum.

Bakınız değerli arkadaşlar, her gün sistem tartışması yaşadık.

Dünyada demokrasi mücadelesinde, halkların aldığı bir yetkiyi geri vermişliği yok. Hiçbir dünya ülkesi örneğinde parlamenter sistemden krallığa geçilmediği gibi, başkanlıktan da parlamenter sisteme geçilme örneği yok, bunun örneği olmayacak da; halk, aldığı bir yetkiyi geri vermez, vermeyecek de. Sizin ifade etmiş olduğunuz örnekten yola çıkarak söylüyorum: Daha önce, genel başkanlar kanun teklifi gönderdiğinde çok farklı usulle mi gönderiyordu da bunu eleştiriyorsunuz? Ben parlamenter sistemde de başkanlık sisteminde de Grup Başkan Vekilliği ve vekillik yapan birisi olarak söylüyorum ki vekilliğimin en heyecanlı, en keyifli taraflarını bu sistemde yaşadım. Defaatle kanunumuzu yanlış bulup geri gönderdik; tekliflerin içerisine metin ekledik çıkardık, hatta muhalefet önerilerini ekledik çıkardık ama önceden gördüğümüz tek bir şey vardı ki Bakanlar Kurulunun tasarısı gelir, virgülü değişmeden burada sayısal çoğunlukla geçerdi.

Ama şimdi bir daha söylüyorum: Vekillerimizle daha fazla tartışıyoruz, daha fazla değerlendiriyoruz; birçok kanunun -siz de şahidisiniz- sizin de bizim de önerimizle şekillendiğini, değiştiğini hep beraber yaşadık. O yüzden, EYT başta olmak üzere, milletimizin beklentisi olan bütün konularda daha büyük bir motivasyonla omuz vererek iş yapmayı önemsiyorum. Tartışmayı başka konularda yaparız. Seçimler gelecek altı ay sonra, şimdiden ilan ediyorsunuz: ‘AK PARTİ gitti, Cumhur İttifakı gitti.’ Yirmi bir yıldan beri söylediklerinizi bir daha söylüyorsunuz. Karar milletindir, milletin kararı başımız gözümüz üstüne ancak arazideyiz, görüyoruz ki bu millet, 6’lı masadan, kendi kavgasından başka gündemi olmayan masadan, siyasi yarışlardan başka ülkenin umudu olamayacak kişilerden umudunu kesmiştir.

‘Yaparsa Erdoğan yapar.’ anlayışıyla Cumhur İttifakı -göreceksiniz, iddia ediyorum- inşallah, seçimlerde tarihinin en büyük oyunu alarak milletinden aldığı destekle, yetkiyle tekrar burada oturmaya devam edecektir Sayın Başkanım.”

05 Oca 2023 - 10:20 - Yaşam

Mahreç  Cihan Kayalı

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 1.641 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.