TİP Başkanı Erkan Baş soruyor: Neden açız? Erdoğan yalan söylüyor...

Türkiye İşçi Partisi başkanı Erkan Baş, Meclis'te basına yaptığı açıklamada "Neden açız?" sorusunu sordu ve kendi sorusuna cevapları sıraladı. Bu sorunun cevaplarında hep AK Parti'nin yaptığı adaletsiz ve liyakat sistemine aykırı davranışlar olduğunu belirtti.

Video için play'e tıklayın

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, 15 Haziran 2021 günü TBMM'de basına açıklama yaptı. Yaptığı açıklamanın ama konusu "Neden açız" sorusu oldu. 

"Erdoğan Yalan Söylüyor"

Erkan Baş yaptığı açıklamanın ilk kısmında ekonomiye değindi. Erdoğan'ın belirttiği gibi Merkez Bankası rezervlerinin 100 milyar dolar olmadığını belirtti. Merkez Bankası rezervleri ile alakalı "Erdoğan Brüksel'e gitmeden önce bir konuşma yapıyor. Merkez Bankası'nın döviz rezervini 100 milyar dolar seviyesine ulaştığını iddia ediyor.

Aslında soru çok basit. Ya bir ülkenin cumhurbaşkanı sıfatı taşıyan cumhurbaşkanı makamında oturan bir kişi halkının gözünün içine baka baka bu kadar açık bir yalan söyleyebilir mi? Söylüyor ve maalesef hiç de utanmıyor. Oysa ekonomistler, ekonomi kaynaklı haber ajansları, basın yayın kuruluşları açık olan Merkez Bankası verilerini incelediklerinde basit yalanı bir anda gün yüzüne çıkartabiliyorlar.

Biz Merkez Bankası verileriyle konuşalım. Brüt döviz rezervi öyle yüz milyar dolar falan değil 93.7 milyar dolar. Ve bunun yaklaşık 80 milyar doları bankalara ait ve Merkez Bankası'nda emaneten tutulan rezervler yani net olarak ifade gerekirse döviz rezervi 13.6 milyar dolar.

Bakın devam edelim. Yaklaşık 69 milyar doları da yurt dışından takas yoluyla yani swap anlaşması gereğince emanet olarak Merkez Bankası'nda duruyor. O zaman net swap dışı rezervin -56 milyar dolar olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. -56 milyar
dolar. Bu şu demek, değerli yurttaşlar, bakın her gün milyon dolarlar, milyon eurolar konuşuluyor. Bunlarla yapılan işlemleri tahmin ediyorum ki pek çok yurttaşımız benim gibi algılayamıyor bile. Ne demek milyon dolar, milyon Euro, 10 milyon dolar, on milyon euro, yüz yirmi sekiz milyar rakamlar uçuşuyor." sözlerini söyledi

"AKP'liler Zenginleşiyor"

Konuşmasının devamında, AKP döneminde sadece AKP'lilerin zenginleştiriğini "Fakat sonuç ne? Sonuç Merkez Bankası'nın net rezervi -56 milyar dolara düşmüş durumda. Bu rakamları şöyle üzerinde bir süpürüp attığımızda karşı karşıya olduğumuz gerçek şu. AKP'liler zenginleşiyor.
AKP yandaşı, patronlar servetlerine servet katıyor. Koskoca bir ülke bunları zenginleştirmek için, bunlar daha rahat yaşasın diye, bunlar daha da zenginleşsin diye batırılıyor. Bu ülkede milyonlarca yurttaşa, çalışana emeğiyle, alın teriyle, onuruyla çalışan namuslu insana her geçen gün daha büyük bir açlık, daha büyük bir yoksulluk, daha büyük bir sefalet, işsizlik düşüyor. Ama birileri zenginleşiyor.

Değerli yurttaşlar, bakın bu Merkez Bankası rezervlerinin normalde en azından üç aylık ithalat giderlerini karşılayabilecek
düzeyde olması gerektiği söyleniyor. Türkiye swapla alınanları da dahil etsek, bu miktarın altında batıyor ülke. Bu tablodan çıkan şey bu. Bu yıl ülkeyi batıran iktidarla karşı karşıyayız. Kısa vadeli dış borçların ancak yarısını karşılayacak duruma gelmişiz Bütün bunlar Nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Ama iktidar bir taraftan memleketi batırırken tüm varlığımızı da kendi kasası gibi kullandığı müteahhit çetesine aktarmaya devam ediyor. Nereden mi biliyoruz? Bakın, ülkenin hali ortada. Merkez Bankası'nın durumu ortada ama bizim halimiz buyken mesela Kurtköy, Akyazı otoyolu ihalesi verilen yine malum çeteye on iki milyar TL daha ek aktarım yapılabiliyor.

Şimdi hep soruyoruz değerli arkadaşlar, herkes soruyor ya biz niye açız? Çalışıyoruz, didiniyoruz, uğraşıyoruz, neredeyse evimizin yolunu bulamıyoruz. Ama açız. Onların ifade ettiği biçimde de söylüyorum. Niye açız?

Çalıyorlar da ondan arkadaşlar. Çalıyorlar da ondan. Biz niye açız? Peşkeş çekiyorlar ya. Peşkeş çekiyorlar. Ellerine
geçirdikleri olanaklarla kendi yandaşlarını zenginleştirmek, dışında hiçbir dertleri yok. Sayısız örneği var arkadaşlar bakın: Son on yılda vergi ve harç indirimleri 36 kez, 19 kez, 19 kez, 24 kez, 30 kez.

Bıkmamışlar ya. Her seferinde indirim af indirim af. Kime? Kendi yandaşlarına. Işte bunlara gidiyor arkadaşlar. Bu ülkede alın teriyle ürettiğimiz değerler bu yandaş çeteler zengin edilsin diye harcanıyor ve bunun sonucunda biz aç kalıyoruz. Memleketin en önemli derdi ne? Işsizlik. Milyonlarca genç kardeşimiz ne eğitim alabiliyor ne herhangi bir işte çalışabiliyor. Istihdama dahil. Olamıyor." sözleriyle ifade etti.

"3 Yerden 5 Yerden Maaş Alıyorlar"

Daha önce de defalarca kez gündeme gelen, 3-5 yerden maaş alan AKP'lilere de değindi konuşmasında.

"Ama aynı anda ne oluyor? Her gün bir rezalet ortaya çıkıyor. Bir AKP'li yönetici, eski bakan eski milletvekili 3 yerde çalışıyor, 5 yerden maaş alıyor, 6 yerden maaş alıyor, 3 yerden maaş alıyor. Yok huzur hakkı alıyor, yok onun yönetim kurulu koltuğu payı alıyor yahu arkadaşlar milyonlarca insanın işsiz olduğu bir yerde, asgari ücretle insanlık dış.

Açlık sınırındaki asgari ücretle çalışmaya hazır olduğu bir yerde 3 maaş 5 maaşla ve asgari ücretin 8 katı, 10 katı, üçer beşer maaşla yaşayan insanlar yarattılar ya. Ve sadece oralarda bu yandaşlara koltuk olsun diye bunlar daha fazla para kazansın diye yapılan atamaların yerine bu memleketteki işsiz gençleri koysalar işsizlik oranı azalacak. Ya bu memlekette
AKP'li olmayanların hiçbir yeteneği yok.

Bu kadar mı niteliklisiniz ve sizin dışınızdaki herkes bu kadar mı niteliksiz? Niye işsiziz arkadaşlar? Bunlar üçer beşer
maaş aldıkları için biz işsiziz.

Buradan tüm yurttaşlarımızı uyarmak istiyorum. Belli ki bu iktidar gidici olduğunu fark etti. Iktidar koltuğunun sarsıldığının farkında bu kaybetme korkusuyla son günlerimiz diye baktıkları için çuval çuval çalıyorlar. Gözümüzün içine bak çalıyorlar. Giderayak ne vurursak kardır diye çalıyorlar o paraları onları kurtaracağını düşünüyorlar. Açık ve net olarak söylüyoruz arkadaşlar.

Hepsinin ama hepsinin hesabını soracağız. Çaldıkları her şeye el koyacağız. Ve bunu hakkı olana bu ülke halklarına iade edeceğiz, halka dağıtacağız. Hiç kimsenin yaptıkları yanına kalmayacak."

"Türkiye tarihinin en patron sever iktidarı"

Son olarak da AKP politikalarının patronları daha zengin yapmak ve işçileri daha da fakirleştirmek üzerine kurulduğunu belirtti. "Sözlerimin sonuna doğru gelirken DİSK araştırma merkezinin aylık çalışması yeniden yayınlandı. Gerçekten bu iktidarın Türkiye tarihinin gördüğü, en zengin dostu, en patronsever en işçi düşmanı iktidar olduğu her gün gelen yeni verilerle bir kez daha ortaya çıkıyor.

Geniş tanımlı işsizlik sayısı 10 milyonu aşmış durumda DİSK'e göre. Bakın Türkiye çağ dışı bir durumla karşı karşıyayız ya. Her 100 kadından sadece 16 tanesi kayıtlı tam zamanlı işte çalışıyor.

Düşünün, bir tarafta 3 maaş 5 maaş alan AKP'li yandaşlar, bürokratlar var bir tarafta bu ülkedeki 100 kadından 84 tanesi çalışamıyor. Bu iktidarın yarattığı Türkiye tablosu budur."

16 Haz 2021 - 11:15 - Siyaset

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 109.813 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tam Kapanmadan Sonra Okullar Açılmalı Mı?