Kamuda kemer sıkma dönemi başladı: Cumhurbaşkanlığı tasarruf tedbirleri yayınlandı.

30 Haziran tarihli resmi gazetede, Cumhurbaşkanlığı tarafından kamu kurum ve kuruluşlarından tasarruf tedbirleri alınacağı açıklaması yapıldı. Genelge kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında birçok kısıtlamaya gidilecek.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan tasarruf tedbirleri genelgesi ile kamu kurum ve kuruluşlarında tasarrufa gidilmesi gerektiği bildirildi. Genelgenin gerekçesi:

"Kamu kaynaklarının maksadına uygun azami tasarruf prensiplerine riayet edilerek kullanılması her kamu kurumu ve görevlisi için bir görev ve aynı zamanda bir mecburiyettir.

Bu anlayışla; kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin olarak aşağıdaki tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür."  ifadeleriyle belirtilmiştir.

Tasarruf kapsamında hangi kuruluşlar var?

Bu genelge kapsamında Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ve TBMM Başkanlığı Genel Sekreterliği haricinde tüm kamu kurum ve kuruluşları yer almaktadır. Bunun dışında doğal afet, salgın hastalıklar ve orman yangınlarında acil olarak yapılan mücadele ve müdahaleler, iç ve dış güvenlik ile istihbarat hizmetlerinin gerektirdiği zorunlu olan harcamalar bu Genelgenin kapsamı dışında tutulmuştur.

İlgili açıklamada genelge kapsamında kamu daireleri ve bu dairelere bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları ile il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile kurdukları birlik, müessese ve işletmeler, kamu iktisadi teşebbüsleri ile bunların doğrudan veya dolaylı olarak tek başına veya birlikte ya da ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları her çeşit kuruluş, müessese, birlik, işletme ve şirketler, özelleştirme kapsam ve programına alınmış hisselerinin yansından fazlası kamuya ait olan özel hukuk hükümlerine tabi kuruluşlar, fonlar, döner sermayeler ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları (hariç) bulunmaktadır. Bu kurum ve kuruluşlar kendi bütçeleri veya tasarruflarındaki diğer kaynaklardan yapacakları yurt içi ve yurt dışı harcamaları ile taşınır ve taşınmazIarının kullanılmasında aşağıdaki tedbirlere uyacaklardır.

Tasarruf Kapsamında Alınacak Önlemler

 1. Kamu kurum ve kuruluşlarının yurtiçi ve yurtdışında hizmet binası, lojman, memur evi, kamp, kreş, eğitim, dinlenme ve benzeri sosyal tesis ve bununla alakalı arsa satın alması, kiralaması, kamulaştırması yapılmayacak. Deprem riski olan binalar kapsam dışında tutulmuştur.
 2. Acil ve zorunlu haller dışında yeni taşıt edinilmeyecektir. Kamu kurum kuruluşlarının kiraladığı araçların da kademeli olarak düşürülmesi planlanmaktadır.
 3. Kamu kurum ve kuruluşlarının haberleşme giderleri de kısıtlamaya tabi tutulmuştur. Uluslararası görüşmeler için üst yöneticiden izin almak gerekecek. Cep telefonu tahsis edilen kamu personelinde kısıtlamalar yapılacak.
 4. Personel görevlendirilmesi konusunda da kısıtlamaya gidilmiştir. Hizmet içi eğitim, konferans, toplantı gibi etkinliklere uzaktan erişim yapılmalı. Yüzyüze yapılması gereken toplantılarda da kamu tesislerinin kullanılması gereklidir. Yurtdışı görevler ve katılımcılar azami seviyede tutulacaktır.
 5.  Kamu kurum ve kuruluşlarında basını izleme dışında hiçbir gazete alımı yapılmayacaktır. İdari faaliyetleri tanıtmaya yönelik dergi, bülten basımları da durdurulacak.
 6. Kamu kurum ve kuruluşlarında kağıt kullanımı en aza indirgenecektir. Demirbaş alımı zorunlu hallerde yapılacaktır.
 7. Uluslararası toplantılar ile milli bayramlar dışında açılış, konferand, seminer ve benzeri kutlamalarda gezi, kokteyl, yemek ve benzeri davetler düzenlenmeyecektir. Yılbaşı ve bayram etkinliği kapsamında gönderilecek tebrik, telgraf maliyetleri kamu bütçesinden ödenemeyecektir.
 8. Atıl personel oluşmasına izin verilmeyecek. Sadece istifa eden ve ölen personel kadar yeni personel alınacaktır. Zorunlu haller dışında fazla mesai ücreti ödenmeyecektir. 
 9. Kamu kurum ve kuruluşlarında tasarruf önlemleri kapsamında enerji maliyetleri azaltılacaktır. Su israfında da gerekli önlemler alınacak, tasarruflu cihazlar tercih edilecektir.
 10. Personel servisinde en etkin ve ekonomik yöntemler tercih edilecektir. Yakın yerleşkeler, servis hizmetini birlikte ihale edecekler. 
 11. Bedeli kamu kurum ve kuruluşlarınca ödenen mal veya hizmetlerden doğan avantajlar (uçul milleri gibi) kurum ve kuruluş tarafından kullanılacaktır. Şahsi kullanım önlenecektir.

30 Haz 2021 - 09:00 - Gündem

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 94.641 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tam Kapanmadan Sonra Okullar Açılmalı Mı?