Süleyman Özışık'ın iddiaları külliyeye taşındı

CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Süleyman Özışık'ın itiraflarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a sorarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında DDK'nin harekete geçirilmesini istedi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Süleyman Özışık ile Hadi Özışık'ın Youtube yayınıyla ilgili Devlet Denetleme Kurulu'nu göreve çağırdı. Bekaroğlu söyleşinin video kaydında Süleyman Özışık tarafından sarf edilen “…Ben gerek Süleyman Soylu'ya gerek OHAL işlemleri komisyonuna gerek diğer mercilere, masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm. Dedim ki; 'bu insanlar masum çıkmazsa hesabını benden sorun.' ve araştırmalar yapıldı. Hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı…. Hepsi görevine iade edildi…. ” şeklindeki ifadelere dikkat çekerek Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun oluşumu, yetkisi, görevleri, çalışma usulü, kararlarına itiraz vb. konularda 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede ayrıntılı düzenlemeler bulunduğunu söyledi.

SÜLEYMAN ÖZIŞIK'IN İDDİALARI DOĞRU MU?

Süleyman Özışık'ın ifadelerinden; OHAL Kararnameleri ile görevlerine son verilen kamu görevlilerinden bazılarına (binlerle ifade edilen sayıda) ait dosyaların bizzat gazeteci Süleyman Özışık tarafından Süleyman Soylu ve OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna veya diğer mercilere götürüldüğünün ve adı geçen gazeteci tarafından suçsuz oldukları düşünülen bu kamu görevlilerin durumlarının incelenmesinin sağlandığının, bu dosyalarla ilgili inceleme yapılması ricasında bulunulduğunun, yapılan/yaptırılan inceleme sonucunda bu kamu görevlilerinin suçsuz bulunarak görevlerine iade edildiğinin anlaşıldığını ifade eden Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a bu itirafların doğru olup olmadığını sordu.

“ARACILIK ETME GÖREVİ Mİ VERİLMİŞTİR?”

Söz konusu video kaydında gazeteci sıfatıyla açıklamalarda bulunan Süleyman Özışık’a Olağanüstü Hal Kararnameleri ile görevlerine son verilen kamu görevlilerinden bazılarının dosyalarının yeniden araştırılmasında aracılık etme görevi mi verilmiştir?" diye soran Bekaroğlu, bu görevin Süleyman Özışık'a kim veya kimler tarafından verildiğinin açıklanmasını istedi.

“SÜLEYMAN ÖZIŞIK SAVCI MIDIR? HÂKİM MİDİR? MÜFETTİŞ MİDİR?”

Süleyman Özışık’ın bu aracılık etme görevindeki gerçek konum ve sıfatının ne olduğunun izah edilmesi gerektiğini savunan Bekaroğlu, Oktay'a "Süleyman Özışık savcı mıdır? Hâkim midir? Müfettiş midir? OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu üyesi midir? Bu tür işlemlere aracılık etme görevini neden üstlenmiştir? Adı geçen gazeteci binlerce dosyayı tekraren inceleyen bir üst yargı mercii konumunda mıdır? Adı geçen gazetecinin görüşlerine bu denli itibar edilmesinin nedeni nedir? " sorularını yöneltti.

DEVLET DENETLEME KURULU GÖREVE

Videoda iddia edilen dosyası yeniden incelenen ve masum oldukları anlaşılarak görevlerine iade edilen binlerce kamu görevlisinin kimler olduğunun, unvanlarının ne olduğunun, bunların Süleyman Özışık’la hangi mekanizmayı kullanılarak ilişki kurduklarının açıklanmasını isteyen Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan şu sorularına da cevap istedi:

- Kamuoyunda yer alan bazı ihraçların geri alınması için FETÖ Borsası kurulduğu, rüşvet verildiği vb. iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda Devlet Denetleme Kuruluna herhangi bir araştırma ve soruşturma görevi verecek misiniz?

“GÖRÜŞME TRAFİĞİ VAR MI?”

- Video kaydındaki söyleşide iddia edildiği gibi kamu görevlerinden bazı ihraçların geri aldırılması konusunda adı geçen şahıs ile OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkan ve üyeleri arasında herhangi bir görüşme trafiği gerçekleşmiş midir? Bu görüşmelerin gerçekleşip gerçekleşmediğinin çeşitli sabit ve mobil telefon kayıtları ile OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu merkezindeki kamera kayıtlarının güvenceli bir şekilde korumaya alınarak bunlar üzerinden tespiti konusunda Devlet Denetleme Kuruluna herhangi bir araştırma ve soruşturma görevi verecek misiniz? Eğer söz konusu iddialar kanıtlanırsa OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında Devlet Denetleme Kuruluna araştırma, inceleme ve soruşturma görevi verecek misiniz?

- Bu iddialar doğrulanırsa OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı ve üyelerinin görevden azli ve yargılanması için gerekli mekanizmaları harekete geçirecek misiniz?

DDK İNCELEYECEK Mİ?

- Video kaydındaki söyleşide iddia edildiği gibi kamu görevlilerinden bazı ihraçların geri aldırılması konusunda adı geçen şahıs ile İçişleri Bakanı Sn Süleyman Soylu arasında herhangi bir görüşme trafiği gerçekleşmiş midir? İçişleri Bakanı adı geçen gazeteciyi hangi sıfatla böyle bir işi görüşmek üzere Bakanlık merkezinde kabul etmiştir? Bu durumun devlet yönetme geleneğindeki yeri nedir?

- Bu görüşmelerin gerçekleşip gerçekleşmediğinin çeşitli sabit ve mobil telefon kayıtları ile bakanlık merkezindeki kamera kayıtlarının güvenceli bir şekilde korumaya alınarak bunlar üzerinden tespiti konusunda Devlet Denetleme Kuruluna herhangi bir araştırma ve soruşturma görevi verecek misiniz? Eğer söz konusu iddialar kanıtlanırsa İçişleri Bakanı Sn Süleyman Soylu hakkında Devlet Denetleme Kurulunca araştırma ve ön incele görevi verecek misiniz?

- Bu iddialar doğrulanırsa İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu’nun görevden azli ve yargılanması için gerekli mekanizmaları harekete geçirecek misiniz?

# GÜNDEM İLE İLİŞKİLİ:

30 Haz 2021 - 16:06 - Gündem

Muhabir Cihan Kayalı

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 76.410 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tam Kapanmadan Sonra Okullar Açılmalı Mı?