Reklamı Kapat

BM kırmızı alarm verdi: İklim değişikliği dönülmez bir noktada

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) üye 195 ülkenin liderlerine sunulan tarihi önemdeki raporu dünya ve bütün insanlık için kırmızı alarm verdi.

Daha önce hazırlanan IPCC raporlarında iklim değişikliğinin sanayi faaliyetler sonucu meydana geldiğinin “kuvvetle muhtemel” olduğu belirtilirken, bu kez kesin dile "İnsan etkilerinin: atmosferin, ozon tabakasının ve yeryüzünün ısınmasına neden olduğu ortadadır" ifadeleri kullanıldı.

ARTIK GERİYE DÖNDÜRMEK MÜMKÜN DEĞİL

Şimdi üye ülkeler sera gazı salımını çok hızlı ve keskin biçimde azaltmaya başlasa bile küresel ısınmanın, 2030'a kadar 1.5 derece artacağı belirtilen rapora göre küresel ısınmanın bazı yıkıcı etkilerini artık geriye döndürmek mümkün olmasa da bunların daha da beter hale gelmesini durdurmak için hala zaman var.

RAPOR, OLASI BİRKAÇ GELECEK SUNUYOR

Kömür, petrol ve gazın yanmasının Dünya'nın iklimini ve onunla birlikte insan kaderini nasıl değiştirdiğini değerlendiren binlerce araştırma makalesinin gözden geçirilmesine dayanan mevcut iklim biliminin en eksiksiz sentezi diye nitelenen rapor, belli bir gelecek öngörmek yerine olası birkaç gelecek sunuyor.

ABD AVRUPA VE ÇİN, GELECEK 20 YILI KÖTÜ BİR YOLA SOKTU

Sanayi çağının başlangıcından beri ABD ve Avrupa ülkelerinin ve daha yakın zamanda Çin'in önderlik ettiği eklenerek artan sera gazı salımları, gezegeni sadece ısıtmakla kalmadı, aynı zamanda gelecek 20 yılda çok daha kötü hale geleceği bir yola soktu.

IPCC RAPORUNUN ANA HATLARI NELER?

İklim biliminin şu ana kadar yaptığı en ayrıntılı inceleme olan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından “insanlık için kırmızı alarm” diye tanımlanan IPCC raporunun ana hatları şu şekilde:

1- Küresel ısınma, insan faaliyetlerinin etkisiyle son 2 bin yılda görülmemiş bir oranda arttı. Atmosferdeki karbon emisyonu yoğunluğu, 2019’da 2 milyon yıl içinde en yüksek seviyesine ulaştı. Önemli sera gazları olan metan ve azot oksit gazlarının konsantrasyonları, 2019’da 800 bin yıldaki en yüksek seviyede gerçekleşti.

2- Dünya daha hızlı ısınıyor. Küresel ısınma, 2018'de öngörülenden 10 yıl önce, 2030 civarında 1.5 dereceye ulaşma yolunda ilerliyor.

DENİZ SEVİYESİ 0.20 METRE YÜKSELDİ

3- Deniz düzeyi daha hızlı yükseliyor. 1901-1971 arasında yılda 1.3 mm olan ortalama oran, 2006-2018 arasında iki katından fazla artarak yılda 3.7 mm'ye çıktı. 1901-2018 arasında küresel ortalama deniz seviyesi 0.20 metre yükseldi. Bu, son 3 bin yıldaki en hızlı artış olarak kayıtlara geçti. Denizel ısı dalgalarının oluşma sıklığı 1980’lerden beri iki katına çıktı.

DENİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ HALE GELDİ

4- Okyanus, buz tabakaları ve küresel deniz seviyelerindeki değişiklikler, yüz yıl ila bin yıllık zaman dilimlerinde geri döndürülemez hale geldi. Son yılda Arktik deniz buzunun seviyesi 1850’den beri en düşük seviyesine geriledi.

AŞIRI SICAKLARA MARUZ KALIYOR

5-  Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya, Latin Amerika, Afrika’nın bazı bölgeleri, Sibirya, Rusya ve Asya’nın da içinde bulunduğu gezegenin büyük bir bölümü sıcak hava dalgalarını içeren aşırı sıcaklara maruz kalıyor. Aşırı sıcaklar 1950'lerden bu yana çoğu kara bölgesinde daha sık ve daha yoğun hale gelirken, aşırı soğuklar daha az sıklıkta ve daha az şiddetli hale geldi.

ŞİDDETLİ YAĞMUR VE KURAKLIK DAHA ÇOK OLACAK

6- 10 yılda bir ve 50 yılda bir gerçekleşen aşırı sıcak, şiddetli yağmur ve kuraklık olayları daha sık ve yoğun hale gelecek. Aşırı hava olaylarının daha büyük çapta, artan sıklıkta, yeni yerlerde, farklı zamanlamayla, yeni kombinasyonlar yani birlikte meydana gelen iki veya daha fazla aşırı olay, örneğin sıcak hava dalgası ve kuraklık şeklinde gerçekleşmesi muhtemel.

7- Şehirler küresel ısınmanın en sıcak noktaları, çünkü ısıyı hapsederken su ve bitki örtüsü gibi soğutma alanlarının eksikliğini çekiyor.

SINIRLANDIRMA MÜMKÜN ANCAK ACİL HAREKETE GEÇMEK LAZIM

8- Küresel ısınma bu yüzyılın sonuna kadar sınırlandırılabilir, ancak fosil yakıtların yakılmasında ve sera gazı yayan diğer faaliyetlerde şu andan itibaren ciddi ve acil kesintiler yapılması gerekiyor.

KÜRESEL ISINMAYI SINIRLANDIRMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN

9- Mevcut iklim politikaları ve Paris Anlaşması kapsamında sunulan ulusal katkı beyanları doğrultusunda küresel ısınma, en iyi tahminle 2100'de 2.7 dereceye ulaşıyor. Bu nedenle, küresel sıcaklık artışının 1.5 dereceyle sınırlandırılabilmesi için ülkelerin emisyonlarını 2030’a kadar yarıya indirmeleri ve sıfır emisyon yol haritalarını planlarının merkezine koymalarına ihtiyaç duyuluyor. Küresel ısınmayı belirli bir düzeyde sınırlandırmak, net sıfır karbon emisyonuna ulaşılmasını ve diğer sera gazı emisyonlarında önemli azaltım gerçekleşmesini gerektiriyor.

DENİZ SEVİYESİ HIZLI BİR ŞEKİLDE ARTACAK

10- 1.5 derece eşiği ne kadar aşılırsa dünyada öngörülemez ve ciddi risklerin oluşma ihtimali o kadar artıyor. Emisyonların en fazla arttığı senaryoda, buz tabakası oluşumu ve erime süreçlerindeki belirsizlik nedeniyle küresel ölçekte deniz seviyesindeki artışın 2100 yılında 2 metreye, 2150 yılında ise 5 metreye kadar olan olası aralığın üzerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. İklim değişikliğiyle en iddialı şekilde mücadelenin amaçlandığı yol haritalarında dahi deniz seviyesindeki yükselişin yüz binlerce yıl devam edeceği hesaplanıyor.

09 Ağu 2021 - 16:55 - Dünyadan

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 120.367 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tam Kapanmadan Sonra Okullar Açılmalı Mı?