Çocuklara koronavirüs aşısı yapılmalı mı? Kaç yaşındaki çocuklara aşı yapılmalı?

Türk Tabipleri Birliği (TTB), "Çocuklarda Covid-19: Neden Aşı Yapılmalı" isimli bir rapor hazırladı. Raporda, "Çocuklara aşı uygulanmasının, virüs yayılımını azaltabileceği, virüs ile enfekte olduğunda çocukta ağır hastalık gelişme riskini azaltacağı, ailedeki diğer bireyleri ve arkadaşları için koruyucu olacağı" belirtildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) "Çocuklarda Covid-19: Neden Aşı Yapılmalı" isimli bir rapor hazırladı.

TTB'nin resmi internet sitesinden yayınlanan raporda, Covid-19'un çocukları da tehdit eder bir hale geldiği belirtilirken "Mart 2021’de, 12-15 yaşları arasındaki 2 bin 260 ABD'li çocukla yapılan bir araştırmada, aşının Covid-19'u önlemede yüzde 100 etkili olduğu bildirilmiştir" denildi.

Raporda şu bilgilere yer verildi:

'COVİD-19'UN ÇOCUKLARDA HAFİF ATLADILDIĞI VE ÖLÜME NEDEN OLMADIĞI BİLGİSİ GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİ'

"Aşı karşıtlarının ve ebeveynlerin kafasında yer etmiş doğru bilinen yanlışlara bakacak olursak; Covid-19’un sanılanın aksine çocuklarda hafif atlatıldığı ve ölüme neden olmadığı bilgisi günümüzde geçerliliğini yitirmiştir. Çocuk ve ergenlerde Covid-19 sonrası 4 haftadan uzun süre yorgunluk, uykusuzluk, burun akıntısı, kas ağrısı, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, egzersiz intoleransı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi semptomların devam edebildiğini ve hayat kalitesini ve okul başarısını olumsuz yönde etkilediğini gösteren veriler bulunmaktadır. Covid-19 sonrası uzamış enfeksiyon belirtilerinden daha tehlikeli ve günümüzde daha iyi bilinen, çocukları tehdit eden bir diğer durum olan MIS-C, 21 yaşından küçük kişilerde akut SARS-CoV-2 enfeksiyonundan 2-6 hafta sonra ortaya çıkmakta, çok çeşitli belirtilere ve komplikasyonlara neden olmaktadır.

MIS-C, son derece tehlikeli bir klinik durum olup, hastaların yüzde 60-70’inde yoğun bakım ihtiyacı ortaya çıkaran ve maalesef yüzde 1-2’sinde ölümle sonuçlanan yeni tanımlanmış bir post-enfeksiyöz klinik tablodur. Covid-19 enfeksiyonunun yanı sıra post-enfeksiyöz durumlar için de aşı ile korunabilmek 12 yaş üstü çocuklar için önemli bir olanak olarak düşünülmeli, ayrıca yapılan son çalışmalar sonucunda 5-12 yaş grubunda etkililik ve güvenlik verisi de izlenmelidir."

'AŞI YAPILACAK YAŞ GRUBUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI ZORUNLU HALE GELDİ'

" Aşılama konusunda kaydedilen ilerleme sayesinde bugüne dek milyonlarca yetişkine aşı yapılması ve bu sayede bu kişiler için ağır seyreden Covid-19 hastalığına karşı korunma sağlanması, hastalığın ergen grubundaki sıklığını artırırken aşı yapılacak yaş grubunda değişiklik yapılmasını da zorunlu hale getirmiştir."

'ABD'Lİ ÇOCUKLARLA YAPILAN BİR ARAŞTIRMADA, AŞININ COVİD-19'U ÖNLEMEDE YÜZDE 100 ETKİLİ OLDUĞU BİLDİRİLDİ'

"Çocukların şikâyetleri olmadan da virüsü diğer insanlara bulaştırabilmesi nedeniyle çocuklara aşı uygulanmasının, virüs yayılımını azaltabileceği, virüs ile enfekte olduğunda çocukta ağır hastalık gelişme riskini azaltacağı, ailedeki diğer bireyleri ve arkadaşları için koruyucu olacağı yönündedir. Bu kapsamda Mart 2021’de, 12-15 yaşları arasındaki 2 bin 260 ABD'li çocukla yapılan bir araştırmada, aşının Covid-19'u önlemede yüzde 100 etkili olduğu bildirilmiştir.

Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), Covid-19 aşılarının 12 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanmasının Covid-19’dan korunmada etkili ve güvenli olduğunu bildirmiştir. Araştırma ayrıca, gençlerin aşılama sonrası yetişkinlere göre daha yüksek antikor seviyeleri geliştirdiğini de ortaya koymuştur."

'12 YAŞ VE ÜZERİ ÇOCUKLAR İÇİN ONAYLANMIŞ TEK AŞI HALEN PFİZER/BİONTECH AŞISIDIR'

"12 yaş ve üzeri çocuklar için onaylanmış olan tek aşı, halen Pfizer/BioNTech aşısıdır. 10 Mayıs 2021'de Amerika Gıda ve İlaç Ajansı, Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısı için uygulama yaşını 12-15 yaş arasını içerecek şekilde genişletti ve bunun ardından Mayıs 2021 itibariyle CDC, 12 yaş üstü çocuklarda aşıyı önerdi."

'ÇOCUKLARDA AŞIYA BAĞLI 1-3 GÜN SÜREN YAN ETKİLER İZLENEBİLİR'

"Çocuklarda, erişkinlerde olduğu gibi aşıya bağlı 1-3 gün süren yan etkiler izlenebilir; bu yan etkiler aşı yerinde ağrı, halsizlik, baş ağrısı, döküntü, kas ağrısı, eklem ağrısı, ateş olarak sıralanabilir. Bu yan etkiler, aşı yerinde ağrı dışında, aşının ikinci dozundan sonra daha sık bildirilmiştir. Erişkinlerde olduğu gibi, aşı yapıldıktan sonra 15-30 dakika boyunca alerjik reaksiyon gelişme riski açısından çocukların izlenmesi uygun olacaktır."

# SAĞLIK İLE İLİŞKİLİ:
# GÜNDEM İLE İLİŞKİLİ:
# COVİD-19 İLE İLİŞKİLİ:

22 Eyl 2021 - 15:34 - Yaşam

Muhabir  Cihan Kayalı

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 81.112 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.