Meclis’te EYT gerilimi!

EYT konusunda iktidar kanadından gelen farklı farklı açıklamalar kafa karışıklığı yaşanmasına neden olurken EYT federasyonu duruşundan ve taleplerinden taviz vermiyor. Muhalefet milletvekilleri de Meclis'te EYT konusunda iktidarı soru yağmuruna tuttu. Hükümet kanadından muhalefete cevap verenler de oldu. Peki kim ne dedi? İşte yanıtı...

EYT konusunda iktidar kanadından gelen farklı farklı açıklamalar kafa karışıklığı yaşanmasına neden olurken EYT federasyonu duruşundan ve taleplerinden taviz vermiyor. Muhalefet milletvekilleri de Meclis'te EYT konusunda iktidarı soru yağmuruna tuttu. Hükümet kanadından muhalefete cevap verenler de oldu. Peki kim ne dedi?

İşte yanıtı...

Memleket Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi:

"Değerli milletvekilleri, EYT erken emeklilik değildir. EYT’li sayısı Aralık 2021 sonu itibarıyla 4 milyon 805 bin kişi olacaktır. Bunlar aynı zamanda emekli olmayacaktır; ilk etapta tahmini 750 bin-1 milyon arası kişi emekli olacaktır, tümünün emekliliği de en az on yıllık bir süreye yayılacaktır. Bunların, yüzde 28’lere düşürülen aylık bağlanma oranları yükseltilmelidir. Staj ve çıraklık, sigorta başlangıcı olarak sayılmalıdır. Aynı zamanda, milyonlarca EYT’li sağlık konusunda çok mağdurdur. Acil olarak, seçimi beklemeden, derhâl sağlıktan faydalanma hakkı getirilmelidir. Memleket Partisi olarak EYT için adilane bir çözüm üretilmelidir diyoruz."

CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü:

"Uluslararası kabul standartlarına göre, eğer enerjiye ödenen bedel hane halkı harcanabilir gelirinin yüzde 10’unu aşarsa o hane için enerji yoksulluğu var demektir. Türkiye’de ayda sadece 200 kilovat tüketse dahi alt gelir gruplarında elektrik bedeli, harcanabilir gelirin yüzde 10’unu geçmektedir; buna bir de doğal gaz kullanım bedelleri dâhil edildiğinde karşımıza milyonlarca evde yoksulluk ve fakirlik çıkmaktadır.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ülke gündemine taşıdığı -partimizin yoğun çabası sonucu- elektrik faturalarındaki TRT payının kaldırılacağı açıklanmıştır, bu da sevindiricidir. Bizim söylememizle bile olsa yapılan her işi de takdir ederiz. Şimdi sırada “Kara Kış Fonu”nun kurulması, 3600 ek gösterge ve EYT var."

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu:

"Buna gerek Akdeniz’de gerek Karadeniz’de yeni ilave edilecek alanlarla hem vatandaşımızı hem de devletimizi zenginleştirecek, vatandaşımızın ihtiyaçlarını çok daha ucuz bir şekilde karşılamasına vesile olacak bu doğal gazı da 2023’de sisteme entegre etmek suretiyle vatandaşlarımızın kullanımına inşallah sunacağız.

Sanayide hamle üstüne hamle yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin dört bir tarafında toplu fabrika kurdeleleri kesip istihdam alanlarını vatandaşlarımızla, gençlerimizle buluşturuyor.

Bu manada, gerçekten, asgari ücretten EYT’ye, 3600 ek göstergeden emeklilerin maaşına kadar her alandan çalışmalar inşallah devam ediyor. Bunları nihayetlendirerek bütün toplum kesimlerinin alım gücünü artıracağımızı buradan kesinlikle bir kez daha hatırlatmak isterim."

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay:

"İnsanların umutlarıyla, hayalleriyle, beklentileriyle siyaset kurumu oynayamaz, onları istismar edemez. Biz yıllardır 3600 diyoruz, EYT diyoruz, çiftçi borçlarının faizi diyoruz, düşük emekli maaşları diyoruz, asgari ücret diyoruz. Ben anlamıyorum. Neyi anlamıyorum?"

Bremen Mızıkacıları masalı vardır, Hükûmet tam bir Bremen Mızıkacıları’na dönüşmüş vaziyette. Ya dün ile bugün siyasetin, iktidarın renk farklılığını görüyoruz. Geçen ay ile dünün renk farklılığını görüyoruz. EYT'yi paşa paşa halledecek aslında Erdoğan, 3600’ü tıpış tıpış verecek aslında Erdoğan ama Erdoğan dedi ki EYT için: “Yok öyle çift dikiş.” dedi. “Sen bilirsin, biz gelince biz vereceğiz, halledeceğiz.” dedik. Evvelsi gün Çalışma Bakanımız şöyle dedi, hepimiz de sevindik, Allah var: “Çalışıyoruz EYT için, bu konuda bir komisyon kurduk.” Sevindik. Dün Fuat Oktay, Sayın Paylan'ın bir sorusuna verdiği cevapta da “Böyle bir çalışmamız yok.” diyor. Nasıl olacak?

Nasıl olacak Sayın Başkan? Yani EYT kapsamında milyonlar var. Çıkar dersin ki: “Arkadaş kusura bakma, vermiyorum.” Ama bir bakanınız “Çalışma yapıyoruz, komisyon kurduk.” bir bakanınız “Yok öyle bir şey.” derse milletin bu hükûmete, bu devlete güveni sarsılır. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanından ivedi bir izahat, açıklama adına ne derse desin bekliyoruz. 5’li çeteyi zengin etmekten vazgeçsin, EYT’liye versin, üç, dört maaş alanların 2’nci, 3’üncü maaşlarını kessin, 3600’e versin kardeşim."

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'a cevap veren AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise şöyle konuştu:

"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; şunu ifade edeyim: Ben de konuşmamda ifade ettim, Sayın Cumhurbaşkanımız da aylar öncesinden ifade etti. Mutlaka, uluslararası anlamda pandeminin sıkıntılarını bütün insanlık ve bütün dünya çekiyor. Hakikaten, bu konuda biz de bu sıkıntılar münasebetiyle bize yansıyan, ülkemize, vatandaşımıza yansıyan boyutuyla daha da iyileştirme önlemlerini alıyoruz; bunu Sayın Cumhurbaşkanımız da söyledi, biraz evvel ben de söyledim. Hakeza, EYT ile 3600 ek göstergenin sözünü veren biziz zaten. Nasıl “1 milyona yakın taşeronu kadroya geçireceğiz.” dedik, geçirdik, EYT’yle ilgili de Sayın Vedat Bilgin Bey’in Sosyal Politikalar Kurulunda üyeyken başlattığı çalışmalar var. Dolayısıyla bu çalışmaların neticesi ortaya çıktığında da tam manasıyla, bütün toplum kesimleriyle bu paylaşılacak."

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan:

"Fuat Oktay daha dün bana yazılı verdiği cevapta “EYT’yle ilgili bir çalışmamız yok.” dedi. Daha ben geçen hafta, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak sordum “Herhangi bir çalışmamız yok.” dedi. Birbirlerinden haberleri yok, Cumhurbaşkanı Yardımcısından bahsediyoruz."

13 Kas 2021 - 10:25 - Gündem

Mahreç  Cihan Kayalı

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 1.614 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.