Vekil Gürer’den Bakan Bilgin’e 12 EYT sorusu!

EYT konusunda verdiği yasa teklifleriyle tanınan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e bir dakikada tam 12 soru sordu. Gürer sorularına yanıt alamazken, Bakan’ın konuşması sırasında da ısrarla EYT açıklaması istedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi cumartesi gecesi Meclis’te görüşülerek kabul edildi.

Görüşmeler sırasında isteyen milletvekilleri kendilerine ayrılan 1 dakikalık süre içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e istedikleri soruları yöneltti.

EYT sorunuyla ilgili verdiği yasa teklifleriyle tanınan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 1 dakikada 12 soru sorarak adeta rekor kırdı.

İşte o sorular…

1. Hakları gasbedilmiş olan emeklilikte yaşa takılanların haklarının iadesi için bir çalışma yapılmakta mıdır?

2. Kamuda taşeronda kalan yüzde 70 hizmet alım sözleşmesine takılan işçiler için sürekli işçi kadrosuna alınıp kadro verilmesi düşünülmekte midir?

3. Belediye ve özel idarede geçici işçilere kadro verilmesi, en azından, altı ay çalışan işçinin amirinin oluruyla on ay çalışma süresine uzatılması düşünülmekte midir?

4. Çırak ve stajyerlerin işe başladığı gün yaşlılık sigortasının başlaması sağlanacak mıdır?

5. Engellilerle ilgili intibak düzenlemesi, emeklilerle ilgili intibak düzenlemesi yapılacak mıdır?

6. Taşerondan kadroya geçenlerin özlük haklarında sınırlamalar kaldırılacak mıdır?

7. Asıl işi yapana asıl kadro verilecek midir?

8. Sağlıkta atama bekleyen binlerce sağlık çalışanı için atama programınız var mıdır?

9. Sağlıkta taşeron çalışana kadro verilecek midir?

10. Engellilerin çalışma kotası yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkarılması düşünülmekte midir?

11. Engelli ataması için “3 bin üzeri olacak.” demiştiniz, bu sayı kaçtır?

12. Millî Eğitimde daimi işçi olarak çalışıp 2 ay işsiz kalanlar sürekli kadroya alınacak mıdır?

Bakan Bilgin’in 12 sorudan hiçbirine yanıt vermediği görülürken, Gürer, Bakan’ın konuşması sırasında da ısrarla EYT sorusunu yanıtlamasını istedi.

O anlar Meclis tutanaklarına şöyle yansıdı:

“ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN – …yüzde 20’lik gelir grubunun millî gelirden aldığı pay 4,5’la 6 arasında değişiyor, en yüksek gelir grubunun da 48’le 57 arasında değişiyor yani bu rakamlar, bu oranlar bütün araştırmalarda değişiyor ama bu aralıklar pek değişmiyor. Demek ki Türkiye’de bir kalıp var, ya araştırma tekniğiyle ilgili bir şey ya yapının değişmemesiyle ilgili böyle bir sorun var.

Bir de burada bir başka soru var, o da ilaç yolsuzluğuyla ilgili bir soru soruldu. İlaç yolsuzluğuyla ilgili soruşturmaları, daha doğrusu görevden almaları ben gerçekleştirdim. O işin içerisinde olduğunu düşündüğüm, bulaşmış olduğunu düşündüğüm veya etkili mücadele etmeyenleri düşündüğüm adamları görevden aldım. Onların bazılarıyla ilgili, şüpheli olduklarımızla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Soruşturmayı yönetenlerde de bazı sorun gördüm, onun için değiştirdim. Değiştirdiğimiz arkadaş bir hukukçu, daha önce Hukuk Genel Müdürlüğü yapmış; ben onu oradan Teftiş Kuruluna aldım. Dolayısıyla orada işi derinleştirecek bir çalışmanın içerisindeyiz, nereye uzanırsa oraya kadar uzanacak. Yolsuzluğa müsaade etmeyeceğimi beni tanıyan herkes bilir, ayrıca bu benim görevimin bir parçası bulunduğum Çalışma Bakanlığında. Sayın Cumhurbaşkanımızın beni bu göreve atarken söylediği bir söz var: “Bu ülkenin 1 milyon dolarını tasarruf edersen sosyal güvenlik…”

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – EYT’lilerle ilgili bir şey söylemeyecek misin Sayın Bakan?

BAŞKAN – Buyurun Sayın Bakan.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN – Onun için, bu benim için bir görev, bunun sonuna kadar gideceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) – 4/C’den 4/B’ye geçenler, kamuda süresiz sözleşmeliler, geçici işçiler, kamudaki taşeronlar, EYT’liler, hiçbir şey söylemediniz bunlarla ilgili Sayın Bakan.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN – Asgari ücretten vergi meselesi… Asgari ücret çalışmalarımızda alternatif olarak önümüzde duruyor yani birkaç alternatif var, verginin ortadan kaldırılması, gelir vergisinin kaldırılması vesaire gibi teknik konular; onların üzerinde durduğumuzu tahmin edebilirsiniz. Onun için, eğer sürem varsa diğer sorulara da burada cevap verebilirim.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – EYT’yi açıklayın.

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) – EYT…

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN – Bu emeklilerle ilgili çalışmamız var, emekli gelirleriyle, onların düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var. Bu çalışmayı çok kapsamlı bir şekilde yürütüyoruz.

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) – Emekliler intibak yasası, EYT…

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN –   Çalışmada mesafe aldıkça bunu kamuoyuyla paylaşacağımı belirtmek isterim.

MAHİR POLAT (İzmir) – EYT, intibak yasası…

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) – Gazel okuma, dinle!

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN –   Bir de “Sendikalara yöneltilen baskıya karşı ne yaptınız?” diye 2 arkadaşımız sordu. Bunlarla ilgili soruşturma yaptım, bu soruşturmalarda büyük para cezaları verdim, en sonunda sendikalarımıza şunu söyledim: “Bizim hukukumuzun tanımayan işverenlerin karşısında onların hakkında suç duyurusunda bulunurum…”

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – EYT düzenlemeniz de var mı Sayın Bakan? EYT yok mu?

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) – Gazel okuma, dinle!

BAŞKAN – Buyurun.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN –   Dolayısıyla bu konuda da kimsenin tereddüdü olmasın.

Bir başka mesele, arkadaşımız sordu, çok önemli bir soru, buradan da Kayseri’de üniversitede çalışan işçi arkadaşlarımıza seslenmek isterim: Kamu toplu iş sözleşmesi çerçevesini işveren kabul etmiyormuş; buna yazılı olarak cevap verdim, kabul etmek mecburiyetinde, emekçilerimizin kazandığı hiçbir hakkı kimse gasbedemez.

MAHİR POLAT (İzmir) – Biz EYT’yi sorduk.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN –   Teşekkür ediyorum Sayın Başkan, sağ olun. ( AK PARTİ sıralarından alkışlar)

MAHİR POLAT (İzmir) – EYT…

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – Milyonlar bekliyor, EYT konusunda bir açıklama yapın.

BAŞKAN – Sayın Derya Yanık, buyurun.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DERYA YANIK – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; soruların…(CHP sıralarından gürültüler)

BAŞKAN – Arkadaşlar, müsaade edin.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) –  EYT konusunda bir açıklama yapın.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DERYA YANIK – Söz hakkımı kullanabilir miyim?

BAŞKAN – Sayın Gürer, lütfen, rica ediyorum…

MAHİR POLAT (İzmir) – İktisadın birinci dersi… Ekonomiyle ilgili ders vereceğinizse EYT’yle ilgili açıklama yapın.

BAŞKAN – İlla sizin istediğinizi mi söyleyecek Sayın Bakanlar, böyle bir usul mü var?

CENGİZ GÖKÇEL (Mersin) – Hayır Başkanım, vatandaş bekliyor.

AYLİN CESUR (Isparta) – Sorulara cevap verin, sorulara.”

Sorularına yanıt alamayan Gürer, tepkisini sosyal medya hesabından gösterdi.

Gürer, “Bakanlar bütçeden bütçeye TBMM geliyor. Milyonların yanıt beklediği sorunları soruyoruz. Çalışma yaşamının sorularına bakanlardan hiç ses gelmiyor. Modern köleliğe ve EYT haksızlığına kulakları tıkalı.” dedi.

14 Ara 2021 - 11:01 - Yaşam

Muhabir  Cihan Kayalı

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 2.191 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.