Meral Akşener’den İYİ Yaşam Geliri Modeli açıklaması!

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, “İYİ Yaşam Geliri Modeli” projesini açıklarken, EYT'lileri de unutmadı.

Büyütmek için resme tıklayın

Partisinin grup toplantısında konuşan Meral Akşener, “İYİ Yaşam Geliri Modeli” projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

" EYT'lilerin sorunlarını biz çözeriz" diyen Akşener şunları kaydetti:

“İYİ Yaşam Geliri Modeli” projemizi hazırladık. Bu projeyle; 18-26 yaş arasındaki tüm gençlerimize, medyan gelirin, yarısının altında kalan, 4 milyon hanedeki kadınlara, 2021 fiyatlarıyla, aylık 1000 lira, İYİ Yaşam Gelir Desteği sunacağız. Bu projemizle; Yoksulluğu ve gelir adaletsizliğini azaltıp, kişi başına düşen geliri de, artıracağız. Yaptığımız çalışmalara göre, İYİ Yaşam Gelir Desteğini, vatandaşlarımıza sunduğumuzda; Ülkemizdeki yoksulluk oranını, yüzde 48 azaltacağız. Yoksulluk açığını, yüzde 23 azaltacağız.

Kişi başına düşen geliri ise, ortalama yüzde 6 oranında artıracağız.Tabii şimdi malum iktidar çevreleri, hemen soracaklar.“Kaynak nerede?” diyecekler.Hiç merak etmesinler.Nasıl, bugüne kadar her açıkladığımız projede, kaynağımızı da açıkladıysak,İYİ Yaşam Gelir Modeli’nin de kaynağı hazır.

İYİ Yaşam Geliri Modeli’nin yıllık maliyeti,2021 fiyatlarıyla, 200 milyar lira.Projenin finansmanının önemli bir kısmını,Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nden sonra, ciddi bir şekilde artan,vergi harcamalarındaki israfın, önüne geçerek sağlayacağız. Geri kalan kısmını da, karbon vergileriyle karşılayacağız.

Bakın;

2022 yılında, vergi harcamaları, tam 335 milyar liraya ulaştı.Üstelik vergi harcamalarının, toplam gelirler içindeki oranının artması da,pandemiden önce başladı.Tamamen keyfi olarak uygulanan, muafiyet ve istisnaları,uzun dönem ortalaması olan, yüzde 6 buçuk seviyesine çekersek,2022 yılı için, 247 milyar liralık, ek bir kaynak sağlamamız mümkün.

Dolayısıyla;etki analizi yapıldıktan sonra,kamunun yararına olmayan, vergi istisna ve muafiyetlerinden vazgeçildiğinde,İYİ Yaşam Gelir Modeli için gerekli olan kaynağın,çok önemli bir bölümünü sağlamış oluyoruz.

Ayrıca;vergi harcamalarının kısılmasından elde edilecek kaynağın yanı sıra,projenin finansmanında, karbon vergilerini de kullanacağız.Tüm dünya, yeşil dönüşüm ve sürdürülebilir büyümenin gerekliliği olarak,karbona dayalı üretimden vazgeçiyor.Bunun için de, çeşitli caydırıcı önlemler alıyor.Bu caydırıcı önlemlerin en başında da,karbon vergisi ile, mevcut karbon teşviklerinin azaltılması geliyor.Biliyorsunuz, Türkiye de,geçtiğimiz aylarda, Paris İklim Anlaşması’nı imzalayarak,karbon emisyonlarını, azaltacağını taahhüt etti.Biz de,karbon vergisini, fosil yakıtlar üzerindeki ek vergiyi,ve kömür sektörüne, devlet tarafından yapılan teşvikleri,İYİ Yaşam Geliri Modeli’nin finansmanında kullanacağız.İYİ Yaşam Gelir Modeli, milletimize ve memleketimize hayırlı olsun.

Bu vesileyle, Proje’de emeği geçen tüm arkadaşlarıma,can-ı gönülden teşekkür ediyorum.Sağ olsunlar, var olsunlar.Projelerimizi sunmaya, önümüzdeki haftalarda da devam edeceğiz.ve sandık gelince, milletimizden yetkiyi alıp iktidar olduğumuzda;Yoksulun, çocuğun, gencin ve kadının yanında olan,bir ekonomi ve kalkınma programı nasıl yürütülürmüş cümle aleme göstereceğiz.Kimse merak etmesin.Bizi dinleyen değerli vatandaşlarım;Bu vesileyle sizlere, partimizin,önümüzdeki Cuma günü, İstanbul’da düzenleyeceği,İYİ Kalkınma Kongresi’yle ilgili de, bilgi vermek istiyorum.Farklı tarihlerde gerçekleştireceğimiz,toplamda 4 günlük bir kalkınma kongresi düzenleyerek,

İYİ Parti’nin, Ekonomi ve Kalkınma alanlarındaki;vizyonunu, programını, projelerini ve çözüm önerilerini sizlerle paylaşacağız.Kongremizin ilk oturumunun teması “Eşitlenen Türkiye.”Bu oturumda;Yoksulluk, kapsayıcılık ve istihdam alanlarındaki çözümlerimizi paylaşacağız.Değerli panelistlerden ve katılımcılardan geri bildirimler alacağız.4 oturumun sonucunda da;İYİ Parti iktidarında uygulayacağımız,ekonomi ve kalkınma alanındaki programımızı,100 günlük, 300 günlük ve 500 günlük takvimimizi tamamlayıp,sizlerin dikkatine sunacağız.

Hep söylediğimiz gibi;

İYİ Parti’nin çözümleri hazır.

İYİ Parti, iktidara hazır.

İYİ Parti, milletimizi yeniden refaha kavuşturmaya hazır.

Doğru adımları atınca;Türkiye’nin nasıl hızla toparlanacağını hep birlikte göreceğiz.Hukuk ve adaleti sağladığımızda, ekonomiye olan güven de artacak.Ekonomiye güven olduğunda;dövizdeki ateşin nasıl dineceğini,Türk Lirası’na olan güvenin, nasıl geri geldiğini hep birlikte göreceğiz.Ülkemizin üzerindeki kara bulutların, bir anda dağıldığını,güneşin açtığını ve yüzümüze vurduğunu, hep birlikte hissedeceğiz.Kimsenin endişesi olmasın.

Biz hazırız.

Liyakatli kadrolarımızla hazırız.İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile hazırız.Artagan ve Rüzgârgülü Projelerimiz ile hazırız.Atatürk Orman Çiftliği, Tarım Bilimleri Akademisi ile hazırız.İYİ Yaşam Geliri Modeli ile hazırız.Büyüme rekorları kıra kıra,daha önce hiçbir iktidarın erişemediği bir hızla,Türkiye’yi kalkındırmaya hazırız.

Kimse merak etmesin.

Biz çözeriz.

Enflasyon sorununu da,

Zam yağmurunu da,

Biz çözeriz.

İşsizliği de,

Liyakatsizliği de,

Biz çözeriz.

EYT’linin derdini de,

Emeklinin eriyen maaşını da,

Biz çözeriz.

Tencere kaynatamayan annenin, çaresizliğini de,

Markete gidemeyen babanın, umutsuzluğunu da,

Biz çözeriz.

Öğretmenlerin atanamamasını da,

Öğrencilerin fırsat eşitsizliğini de,

Biz çözeriz.

Türkiye, gerilmiş bir yay gibi, fırlamaya hazır.

Allah şahidimdir;

Ekonominin çöküşü ne kadar hızlı olduysa,

çıkışı da o kadar hızlı olacak.

Çünkü;

Planlarımızla, projelerimizle ve vizyonumuzla;

Biz hazırız, biz çözeriz!

Değerli dava arkadaşlarım,

Şunu asla unutmayın;

Biz, Anadolu’dan yükselen sesleriz!

Biz, bağrına taş basanların merhemiyiz!

Biz, Türk Milleti’nin kutlu iradesinin gücüyüz!

Biz, şanlı bayrağına, kutsal toprağına ve aziz ecdanına sahip çıkanlarız!

Biz, Ata’sının yadigârı Cumhuriyete, vefa duyanlarız!

Biz, fukaranın partisiyiz!

Biz, dertlinin partisiyiz!

Biz, çarenin ve umudun partisiyiz!

Biz, makulün partisiyiz!

Bizim mücadelemiz;

Hak mücadelesi, hukuk mücadelesi, adalet mücadelesidir.

Bizim mücadelemiz;

Milletimizin evini, ocağını, yurdunu yaşatma mücadelesidir.

Bizim mücadelemiz;

Tarihinin tüm acılarını yüreğinde yaşayan,

Tüm deneyimlerini aklında tutan,

Eski, yeni diye ayırmayan, ayrıştırmayan,

Zengin, mutlu ve huzurlu bir Türkiye mücadelesidir.

Bu kutlu mücadelede, Allah yar ve yardımcımız olsun.

Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun."

22 Ara 2021 - 13:46 - Yaşam

Mahreç  Cihan Kayalı

Son bir ayda memuralimlari.net sitesinde 1.354 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.