Halk Eğitim Hangi Kursları Açabilir?

Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle, toplumun kültürel, siyasal ve ekonomik yapısında da değişimler yaşanmaktadır. Bireylerin de bu değişimler ayak uydurabilmesi ve kendilerini geliştirmesi için olanaklara ihtiyaç duyması kaçınılmazdır. Öğretmen ve öğrenme hayatın parçasıyken halk eğitimi bu anlamda önem kazanmıştır. 

 Halk Eğitimi Nedir? 

 İnsanların çalışma gücünü arttırmak, yaşam seviyelerini yükseltmek, bireysel yeteneklerini geliştirmek amacıyla okullar haricinde eğitim öğretim çalışmaları halk eğitimi olarak tanımlanır. 

 Halk Eğitimin Amaçları Nelerdir?

Oku yazar oranının arttırılmasına katkıda bulunmak.

Eğitimde fırsat eşitliğine olanak sağlamak.

Üretkenliğin artmasını sağlamak.

İnsanlara mesleki bilgi ve beceri kazandırmak

Bölgesel ihtiyaçları dikkate alarak bölgesel kalkınmaya destek olmak

Halk Eğitimin Gerekliliği

Öğrenme ve gelişme ihtiyacı (günün yeniliklerine ayak uydurma)

Olgunlaşma ihtiyacı ( Tecrübe kazanma)

Toplumsal İhtiyaçlar ( Toplumsal gelişmeyi sağlamak )

Yenilenme İhtiyacı ( Bilginin yenilenmesi )

Değişiklik ve Üretkenlik ( Aile hayatı ve sosyal hayata yenilik katmak)

Bu amaçlara hizmet etmesi açısından Halk Eğitim Merkezlerinde açılabilecek kursları üç başlıkta toplayabiliriz.

Okuma Yazma Kursları

Mesleki ve Teknik Kurslar

Sosyal ve Kültürel Kurslar

Okuma Yazma Kursları 

 Bireylere okuma yazmayı öğretmek bu tip kursun amacıdır. Okuma yazmayı öğrenerek bunu günlük hayatlarında kullanabilmelerini sağlamak. Bu anlamda Halk Eğitim Merkezleri 1. ve 2. kademe kursları açabilmektedir. 

 Mesleki ve Teknik Kurslar 

 Halk Eğitim Merkezleri önderliğinde yaklaşık 70 meslek alanında olmak üzere 3345 farklı branşta mesleki ve teknik kurslar açılabilmektedir. Açılabilecek kursların hangi alan ve hangi konuda yapılabileceğine http://hbogm. meb.gov.tr/modulerprogramlar/ adresinden ulaşılabilir. 

 Bu kursların açılabilmesi için 12 kursiyerin kayıtlı olması gerekmektedir. Ayrıca kursu planlayacak eğitmenin de konu ile ilgili yeterlilik belgesinin olması gerekmektedir ( diploma, sertifika vb.) Meslek Kazandırma Kursları ve Beceri Geliştirme Kursları olarak iki amaçta açılan kurslardır.

Meslek Kazandırma Kursları: Bir meslek alanında çalışan ya da bir meslek edinmek isteyenleri geliştirmek, yenilikleri takip edebilmelerini sağlamak, bölgenin ve sanayinin ihtiyaç duyduğu becerilere sahip ara elemanları yetiştirmek için açılan kurslardır.

Beceri geliştirme: Mesleki ve Teknik eğitim alma imkanı olmayan ya da eğitimi yarım kalmış kişilere meslek kazandırmak ve kendi iş yerini kurup çalıştırabilecek hale getirmek.

Sosyal ve Kültürel Kurslar 

 İnsanların ve toplumun kültür seviyesini arttırmak, bireysel sosyal ve kültürel gelişimi desteklemek, bilgi ve beceri kazandırmak, eksik kalan genel eğitimini tamamlamak isteyenlere imkan sağlamak, üst eğitim kurumlarına hazırlık yapanlara imkan sağlamak, kültürel miras ve değerlerimizi korumak, yaşatmak ve yaymak amacıyla faaliyet gösteren kurslardır. 

 Halk Eğitim Kurslarına Kimler Katılabilir? 

 Her yaştan, eğitim, öğretim, kültürel düzeye sahip kişiler Halk Eğitim kurslarına katılabilirler. 18 yaşını doldurmamış kişiler velilerinin izinleriyle katılım sağlayabilirler. Yabancı uyruklu bireyler Valilik Makamı izniyle kurslara katılabilirler. 

 Birçok alanda ve 7'den 70'e herkesin katılabileceği kursların Halk Eğitim Merkezlerince açılması yaygın eğitimin gücünü ve önemini göstermektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serkan Sayoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Alımları Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Alımları hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Alımları editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Alımları değil haberi geçen ajanstır.Anket Oturduğunuz ev depreme dayanıklı mı?