Sütaş Eğitime Destek Bursu Başvuruları Başlıyor!

Sütaş Eğitime Destek Bursu adı altında her yıl birçok başarılı öğrenciye burs veriyor. Sütün iyiliği ve bereketini yayabilecek, bu misyonu edinebilecek başarılı öğrencilere verilen bu burs, belirli kontenjanlar dahilinde her yıl düzenli olarak tekrarlanmaktadır.

Sütaş Eğitime Destek Bursu

Sütaş Yönetim Kurulu her yıl belirlediği çeşitli üniversite ve bölümlerini yayınlayarak bu üniversite ve bölümlerindeki öğrencilerin başvurusunu beklemektedir. Burs yalnızca, belirli sınırı olması dolayısıyla, öğrenciler arasında burs kriterine uyduğu tespit edilen ve ülke geneli olarak yapılan değerlendirme de diğer adaylara nazaran daha başarılı olan öğrencilere verilmektedir.

Sütaş Eğitime Destek Bursu, karşılıksız bir burstur. Burs alan öğrenciler herhangi bir hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü altına girmezler. Ancak, bursu almaya hak kazanmış olan her öğrenci, artık kendisini Sütaş ailesinin üyelerinden biri gibi sayılır.

2020 Yılında burs verilecek olan üniversite bölümleri aşağıda belirtilmiştir.

Ankara Üniversitesi – Veteriner Fakültesi (İngilizce)
Boğaziçi Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği
Boğaziçi Üniversitesi – Ekonomi
Boğaziçi Üniversitesi – İşletme
Boğaziçi Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri
Ege Üniversitesi – Gıda Mühendisliği
Fırat Üniversitesi – Veteriner Fakültesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği
Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Çevre Mühendisliği
Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Gıda Mühendisliği
Orta Doğu Teknik Üniversitesi – İktisat
Orta Doğu Teknik Üniversitesi – İşletme
Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Makine Mühendisliği
Uludağ Üniversitesi – Gıda Mühendisliği
Yıldız Teknik Üniversitesi – Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
Yıldız Teknik Üniversitesi – Makine Mühendisliği

Bursa Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle burs almak isteyen adayın düzenli gelir getirecek bir işte çalışmıyor olması gerekiyor. Bunun yanı sıra adayın söz konusu bursu almak için maddi durumunun yetersiz olması gerekli. Kredi ve Yurtlar Kurumu haricinde bir öğrenim kredisi ya da eğitim bursu almıyor olması gereken adayın 23 yaşından küçük olması gerekiyor. Yabancı öğrencilere sunulan ek bir şart ise Türkçe okuyup yazabilme şartı, bu şarta göre yabancı öğrencilere burs verilebilmesi için öğrencinin Türkçe dilini okuyup yazabilmesi gereklidir. Bunlara ek olarak adayların toplumsal değerler ve etik ilkelere sahip davranışlarda bulunuyor olması gerekiyor. Ara sınıflardan başvuru yapabilmek için adayın not ortalamasının 100’lük sistemde 65 ve üstü 4’lük sistemde ise 2.5 ve üstü ortalamaya sahip olması gerekiyor. Ayrıca adayın geride başarısız dersinin de kalmaması gerekiyor.

Başvurular Nasıl Yapılır?

Burs başvurusuna ilişkin ilanlar genelde Sütaş web sitesinde ilan edilir. Başvurular da yine Sütaş’ın web sitesinde yer alan form üzerinden yapılır. Başvuru tarihleri her yıl Sütaş tarafından açıklanır. İlgili tarihler arasında başvuruların yapılması gerekir.

Hangi Belgeler İstenir?

Sütaş Eğitime Destek Bursu’na başvuru yaparken aşağıdaki belgeler sisteme yüklenir.

- Memur Alımları, Burslar bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/5051719/sutas-egitime-destek-bursu-basvurulari-basliyor