Kiracılar ve Ev Sahipleri Dikkat! Yeni Zam Oranları Belli Oldu!

Yüzbinlerce kiracı ve ev sahibi için büyük bir merakla beklenen oranlar ve rakamlar sonunda açıklandı. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Temmuz ayına ait olan enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından aynı zamanda kiracı ve ev sahiplerini de yakından ilgilendiren açıklama yapıldı.

Temmuz ayı enflasyon oranının bu süreç içerisinde yüzde 11.76 oranında olduğu belirlendi. TÜFE açısından bakıldığı zaman ve 12 aylık ortalaması alındığı zaman ise bu oranın yüzde 11.51 oranında gerçekleştiği belirlendi.

Kira Zam Oranları Belli Oldu

Kiracı ve ev sahipleri tarafından da büyük bir heyecanla beklenen kira zam oranları enflasyon oranlarının ardından belli oldu. Kira zam oranlarının açıklanmasının ardından ortaya çıkan rakamlar maksimum oranlar olarak ifade edilebilir. Bu oranların altında da zam yapılabileceği gibi bu oranın üzerine çıkılması kesinlikle yasaklanmıştı.

Senelik kira sözleşmesi Temmuz ayında dolanlar için kira bedelleri ev sahipleri tarafından yeniden belirleniyor. Bu durum genellikle ev sahipleri ile kiracılar arasında bazı anlaşmazlıkların yaşanmasına neden olabiliyor. Ancak Temmuz ayı kira zammı oranına göre yapıldığı zaman kurallara ve yasalara uygun olduğu ifade ediliyor.

Bu ay kira sözleşmesi sona eren ve yenilenmesi gereken ev sahipleri ve kiracılar için kira zam oranı yüzde 11.51 olarak açıklandı. Bu rakam bu ay içerisinde sözleşme yapacaklar için yıllık olarak gerçekleşecek.

- Memur Alımları, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/5074037/kiracilar-ve-ev-sahipleri-dikkat-yeni-zam-oranlari-belli-oldu