Uzmanlardan İkinci El Araç Talebi! Fiyatlar Ne Zaman Düşecek?

Salgın döneminden olumsuz etkilenen araç piyasasının bir daralma yaşaması bekleniyordu. Dünya genelinde pek çok araç fabrikasında pandemi nedeniyle  üretimlerin durması salgının pik yaptığı dönemde vatandaşların araç satışına ilgi göstermemeleri de otomotiv sektöründe yaşanan gerilimi tetiklemişti. Bunun ardından normalleşme ile birlikte kamu bankaları piyasaya destek vermek amacıyla araç kredi kampanyaları hazırlamışlar ve kredi faiz oranlarının tarihi seviyeye düşmesini sağlamışlardı. Bu durum vatandaşı harekete geçirdi ancak beklenmedik bir durumla karşılaştılar.

Faiz oranlarının düşmesini fırsat bilen pek çok satıcı fiyatları artırdı. Bununla birlikte kademeli olarak başlayan sıfır araç üretimleri elde stok kalmaması nedeniyle ihtiyacı karşılamamaya başladı. Bu durum vatandaşın ikinci el piyasasına yönelmesine neden oldu. Sıfır araç için aylarca sıra beklemek istemeyenler ikinci el araçlara yöneldiler. Bu süreçte ikinci el araç piyasası sıfır araçlarla yarışır hale geldi.

Araç Uzmanları Yeni Düzenleme Bekliyorlar

Şimdilerde vatandaş ikinci el araç almak için fiyatların yeniden normale dönmesini bekliyor. Bu süreçte 2020 yılında araba alma planı kuranlar şimdilerde fiyatların yüksek olmasından dolayı araçların yanına yaklaşamıyorlar. Uzmanlarda ikinci el araç piyasasında meydana gelen bu yükselişten memnun olmadıklarını dile getirmişlerdi. Şimdilerde fiyatların düşürülmesi için yeni bir düzenlemenin getirilmesi gerektiğini düşünüyorlar.

İkinci el araç fiyatları sıfır araç fiyatlarına göre belirleniyor. Bu durumda araçların liste fiyatlarının bulunduğu ve ikinci el araçların üzerine fiyat farkı konularak ilan verildiği belirlendi. Mecliste araç fiyatları hakkında  bir yasanın getirilmesinin gerekli olduğu düşünülüyor. Aksi takdirde yaşanabilecek olan fiyat atışlarının vatandaşın ikinci el araç alma hayalini de sonlandırabileceği belirtiliyor.

İkinci El Araç Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Sıfır araç fiyatları arasında bir rekabetin meydana gelmesinden ve döviz kuruna bağlı olarak fiyatlandırılmasından dolayı artış gösterdiği ifade edilirken, fırsatçılara izin verilmemesi halinde fiyatların düşebileceği düşünülüyor. Sıfır araç eksikliğinin ve talepleri Ekim ayı içerisinde çözüme kavuşturulması bekleniyor. Bu nedenle Kasım ayında ikinci el araca gösterilen talebin azalması nedeniyle bu süreçte piyasaların biraz daha sakinleşeceği  ve fiyatların düşmeye başlayacağı tahmin ediliyor. Bu konuda vatandaşların kış aylarını beklemeleri gerekiyor.

- Memur Alımları, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/5104560/uzmanlardan-ikinci-el-arac-talebi-fiyatlar-ne-zaman-dusecek