Seyreltilmiş ve Aşamalı Eğitimin Detayları Belli Oldu!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından okulların açılması hakkında yapılan açıklamanın ardından şimdilerde gözler yeni benimsenen eğitim modeline çevrildi. Salgının etkilerinin hala çok güçlü olmasından dolayı yüz yüze eğitimin ertelendiği ve 21 Eylül 2020 tarihinde başlamasına karar verildiği açıklandı. 31 Ağustos tarihinde online eğitimin başlayacağı sistemde yüz yüze eğitimin alınan yeni  önlemler ve belirlenen yeni senaryo sonrasında başlamasına karar verildi.

Koronavirüs toplantısının ardından yeni eğitim modelinin ayrıntıları da netleşmiş oldu. Bu süreçte eskiden olduğu gibi  bir yüz yüze eğitim gerçekleştirmek yerine bu süreçte tamamen farklı bir sistem belirlenmesine karar verildi.

Aşamalı Eğitimin Detayları Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte okulların hem kademeli olarak hem de seyreltilmiş eğitim modeline uygun biçimde açılmasına karar verildi. Bu durumda hangi sınıfların ilk etapta açılması gerektiğine de karar verildi. Yeni sistem ile birlikte önce ana sınıfı, birinci ve ikinci sınıfların yüz yüze eğitime başlamaları planlanıyor.

Aşamalı eğitimde önce birinci sınıfların başlatılmasının nedeni hem virüsün küçük çocuklarda daha az etkili olması hem de uzaktan okuma ve yazma öğrenmenin sanıldığı kadar kolay olmaması olarak açıklandı. Ardından üniversite sınavına girecek olan 12. Sınıfların da bu sürece dahil edilmesi bekleniyor.

Seyreltilmiş Eğitim Modeli Uygulanacak

Aşamalı olarak sınıfların eğitime dahil edilmesinin ardından seyreltilmiş eğitim modeli uygulanacak. Bu süreçte ders programında bazı değişikliklerin yapılabileceği konuşuluyor. Okulda daha az öğrencinin bulunması ve birbirlerine daha az temas etmeleri amaçlanacak. Bazı önemli dersler yüz yüze eğitim ile uygulanabilecek ancak bazı derslerin yine uzaktan eğitimle tamamlanması planlanıyor.

Salgının etkilerinin daha olumsuz bir durum haline gelmemesi durumunda öğrencilerin için uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitim 21 Eylül 2020 tarihinde başlayacak. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim platformu olan EBA Tv altyapısını da yenileyerek daha güçlü bir hale gelmesini sağlayacak. Öğrencilerin uzaktan da daha verimli bir eğitim almaları için özel çalışmalar sürüyor. Yeni dönemde hem aşamalı hem de seyreltilmiş bir eğitim modeli uygulanacak.

- Memur Alımları, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/5110074/seyreltilmis-ve-asamali-egitimin-detaylari-belli-oldu