İkinci El Araç Satışında Yeni Dönem Başlıyor!

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme sonrasında ikinci el araç satışlarında resmen yeni bir sayfanın açıldığı belirlendi. Resmi Gazete’nin bugün yayınlanan sayısında ikinci el araç satışında artık izlenecek tüm yollar hakkında detaylı bilgi verildi. Bir süredir ikinci el araç fiyatlarında büyük bir zam söz konusu olmuştu. Bu durum çeşitli tartışmalara neden oldu ve durum fırsatçılık olarak değerlendirildi.

İkinci el araç satışında şimdiye kadar herhangi bir sınırlama getirilmediği için herkes ikinci el araç satışı yapabiliyordu. Bu durum hem alıcılar arasında çeşitli mağduriyetlere neden oluyor hem de durumdan piyasa olumsuz anlamda etkileniyordu. Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen yeni düzenleme sonrasında ikinci el araç satışı yapmak belirli kurallara bağlı olarak gerçekleştirilecek.

Yönetmelikte Değişiklik Yapıldı

Daha önce yönetmelikte ikinci el araç satışları hakkında kişiler ibaresi bulunuyordu. Bakanlık tarafından yapılan düzenlemenin ardından bunun işletmeler ibaresine dönüştürülmesine karar verildi. Bu süreçte yönetmelikte ‘ikinci el motorlu kara taşıtının tanıtımı ve ilanı’ maddesi başlıkla birlikte tamamen yenilenmiş oldu.

Yetki Belgesi Geliyor!

Yeni düzenleme ile birlikte kiralama şirketlerinin ikinci el araç satışı yapmalarına izin verilecek. Bu süreçte satış için bir yıl şartının getirildiği de dikkat çekti. Satış yapmak için kişilerin bu konuda yetki belgelerinin olması gerekiyor. Yetki belgesi olmayan kişiler bu durumu ticarete dökemeyecek ve yıl içerisinde en fazla 3 araç satışı gerçekleştirebilecek.

Yönetmeliğin 13. Maddesinde yapılan değişiklik sonucunda aşağıdaki ibarelerin eklenmesine karar verildi;

İkinci el aracın üzerinde okunabilir halde bir güncel tanıtım kartı bulundurulmalıdır. Bu kartta aracın;

Gelen alıcılara araç hakkında yanıltıcı bilgilere yer vermemek, müşterilerin gerekli bilgileri almalarına imkan sağlamak, gerekli bilgileri Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara uygun olarak sunmak gibi çeşitli tedbirler alındı. Bu tedbirlerle ve yönetmelikte yapılan değişiklik sonrasında ikinci el araç satışında yaşanan sorunların minimum seviyeye düşürülmesi amaçlanıyor.

- Memur Alımları, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/5112987/ikinci-el-arac-satisinda-yeni-donem-basliyor