SGK'dan Geriye Dönük Ödeme Müjdesi!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çeşitli durumlar için verilen ödemelerden pek çok kişinin haberi olmuyor. Vatandaşların bilmediği ya da bu süreçte almayı unutmuş oldukları ödemeleri bir daha alamayacaklarını düşünmelerine rağmen durumun sanıldığı gibi olmadığı ifade edildi. SGK yapılan başvurular sonrasında bazı ödemeleri geriye dönükte olsa yapıldığı tespit edildi.

SGK tarafından ödenen bu ücretlerde ise herhangi bir sigortalı ya da sigortasız şartının bulunmadığı belirlendi. Ödemeler normal şartlarda Aile Bakanlığı ve Kaymakamlıklar üzerinden alınıyor ancak unutulması halinde SGK tarafından da ödenebiliyor. Geriye dönük ödemelerin ise bu süreçte 5 yılla sınırlı olduğunun altı çizildi. Peki SGK hangi durumlarda ödeme yapıyor.

Cenaze Ödeneği

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen ancak alınmasının en fazla unutulduğu ödenek cenaze yardımı olarak açıklanmıştır. SGK primlerini ödemiş olan bir vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından SGK tarafından yakınlarına bir miktar cenaze ödeneği ödenmektedir. Bu ödenek cenaze masraflarının karşılanması amacı ile ödenmektedir.

Yakınlarının bu ödeneği zamanında almamış olmaları halinde 5 yıllık süre zarfını geçirmemeleri halinde başvuruda bulunarak alabilirler. Bunun için SGK il müdürlüklerine konu hakkında bir dilekçe gönderilmesi gerekmektedir. Ölen kişinin eşine ve çocuklarına yönelik bu ödeme yapılmaktadır.

Doğum Ödeneği

Bebek sahibi olan ailelerin genellikle heyecandan bu desteği unuttukları ortaya çıkmıştır. Bebeğin kimliği çıkmadan önce yapılan bu başvuru o heyecan arasında unutulmaktadır. Ancak annenin hakkı olan bu ödeme SGK aracılığı ile 5 yıl geriye dönük olarak yapılabilir. Çocuk sayısına göre ödemeler 300 lira ile 600 lira arasında değişiklik göstermektedir. Doğum parası kaymakamlıklar ve sosyal yardımlaşma vakıfları üzerinden yapılabilir.

Çeyiz Ödeneği

SGK üzerinden verilen ancak unutulan ödemelerden birisi de çeyiz parası olarak bilinmektedir. Bu süreçte yetim maaşı alan gençler evlendikleri zaman devletten bu parayı almaktadırlar. Ancak bunun için bir başvurunun yapılması gerekmektedir. Yazılı olarak başvuru yapmayanların ödenekten faydalanmaları mümkün değildir. Ödenekler başvuru yapılması halinde 5 yıl kadar geriye yönelik yapılabilecek. Genç kızlara maaşının 24 katı kadar ödeme yapılmaktadır. Bu sayede unutulan tüm ödemeler sorunsuz bir şekilde alınabilir.

- Memur Alımları, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/5116218/sgkdan-geriye-donuk-odeme-mujdesi