Bakanlıktan Açıklama! O İşlem Artık E-Devlet'ten Sorgulanabilecek!

Günümüzde çeşitli kamu hizmetleri ve sorgulama detayları için e devlet sistemi  kullanılıyor. Milyonlarca insanın pek çok işlemi internet üzerinden tek tuşla görüntüleyebildiği, başvuruların gerçekleştirilebildiği ve daha pek çok çalışmanın yapıldığı bu sistem yapılan çalışmalarla birlikte geliştirilmeye devam ediyor.

E-Devlet uygulaması gün geçtikçe vatandaşların hayatını kolaylaştırmak, devlet kurumlarında daha az zaman geçirmelerini sağlamak ve bu süreçte pek çok işin tek bir sistem üzerinden gerçekleştirilmesini sağlamak için çalışmalar yapılıyor. Bu konuda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında e devlet üzerinde en çok kullanılan uygulamaların ve desteklerin Aile Bakanlığına ait olduğunu ifade etti. Bu durum yeni uygulamaların ve yeni desteklerin piyasaya sürülmesi için bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Hizmetlere Rekor Erişim

E Devlet sistemi ile birlikte yapılan çalışmaların son yıllarda vatandaşların hayatını büyük oranda kolaylaştırdığı tespit edildi. Vatandaşlar bu sistem ile birlikte evrak toplamak için uzun saatler süren kuyrukları aşmak zorunda kalmıyorlar. E devlet üzerinden tüm kamusal bilgilere ulaşmak mümkün. Aile Bakanlığının sadece e devlet üzerinde 278 adet uygulamasının olduğu belirlendi. Hizmetler için bakanlık bazın erişimin 4.3 milyon olduğu belirlendi.

Değerlendirmeler sonrasında sistem üzerinde en çok kullanılan 10 hizmetten yarısının Aile ve Çalışma Bakanlığına ait olduğu belirtildi.

Yeni Hizmet Açıklandı!

Yapılan çalışmaların kapsamının genişletilmesi adına pek çok çalışma yapılıyor. Bunun üzerine Zehra Zümrüt Selçuk konu hakkında uzun zamandır eksikliğinin belirlendiği çalışma hakkında da müjdeli haberi verdi. E devlet uygulaması üzerinden yeni bir sisteme yer verdi.

Çalışma hayatında işverenlere devlet tarafından destek amaçlı pek çok destek ve teşvik veriliyor. Bu durumda 1.4 milyon işverenin devlet tarafından verilen teşviklerden daha fazla yararlanmaları ve hızlı bir şekilde sürece dahil olmaları için yeni bir uygulama hazırlandı ve resmen hayata geçirilmiş oldu.

‘Teşvik kazancım ne kadar’ ismi verilen uygulama ile birlikte artık işverenler internet üzerinden daha fazla evrak toplamaya ve devlet dairelerinde zaman kaybetmeden sigorta teşvik primler, destek ve indirimlerinden hızlıca yararlanabilecekler. Sistem üzerinde aynı zamanda gerekli bilgileri de kolaylıkla görebilecekler.

- Memur Alımları, Gündem bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/5116411/bakanliktan-aciklama-o-islem-artik-e-devletten-sorgulanabilecek