Hurdacılar tarihi karakolu talan etti! Gece vakti kepçeyle yıkıldı!

İstanbul’da Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasından sonra asayiş ve kolluk kuvveti ihtiyacı kurulan Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye'nin en büyük kumandanı olan seraskere havale edildi. Islahat hareketleri çerçevesinde şehrin bazı yerlerine kolluk kuvvetleri yerleştirildi. Sultan 2. Mahmud döneminde tarihi sur kapılarının hepsinin iç tarafına fermanla polis karakolları yaptırıldı. Bugüne kadar Ayakapı, Cibalikapı polis karakolu ile Mevlanakapı'daki karakol binası günümüze kadar ayakta kalmayı başardı.

TARİHİ KARAKOL HURDACILARIN TALANINA UĞRADI

Fatih ilçesinde bulunan Mevlanakapı Karakol binası uzun yıllardır kaderine terk edilmiş 2019'da bir kepçenin duvarına zarar vermesiyle gündeme gelmişti. O tarihte etrafı sac paravanlar ile çevrilen tarihi yapıda restorasyon çalışmalarının başlatılacağı kaydedilmişti. Ancak tarihi yapı yine bir darbe aldı. Hurdacıların talanına uğrayan tarihi karakol için acil restorasyon gerekiyor. Yoksa bu önemli yapının son kalan duvarları da bakımsızlıktan yıkılacak.

İŞ MAKİNESİ İLE YIKMAK İSTEDİLER!

2019 yılında tarihi karakol iş makinesi ile yıkılmak istendi.Mahallenin tepkisi üzerine iş makinesi bölgeyi terk ederken, İstanbul 4 No'lu Koruma Kurulu Kapı Karakolunu yıkma girişimi hakkında soruşturma başlattı. Depo olarak da kullanılan ve üstüne eklemeler yapılan tarihi bina 28 Eylül’de gece yarısı iş makinesi ile yıkılmak istendi. İş makinası gece 23.00 sırasında tarihi yapının bir duvarını yıkarken mahalleli iş makinesine tepki göstererek durdurdu. İstanbul Arkeoloji Müzesi ve İstanbul 4 No’lu Koruma Kurulu’na ertesi gün şikâyette bulunuldu.

- Memur Alımları, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/6515195/hurdacilar-tarihi-karakolu-talan-etti-gece-vakti-kepceyle-yikildi