Evinde Hastası Olanlara Dikkat! Aile Bakanlığı Duyurdu…

Aile Bakanlığının verdiği destek programlarından biri de hasta olan kişilere ve ailesinde hasta olan ailelere verilen desteklerdir. Verilen maddi desteklerin bazısı hastalığın türüne göre verilirken bazı destekler de hastalığın durumuna göre sağlanmaktadır. Evinde Hastası Olanlara Dikkat! Aile Bakanlığı Duyurdu… 

Aile Bakanlığı Tarafından Verilen Yardımlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen destek ödemeleri ailelere göre farklılık göstermektedir. İlk yardım Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından verilirken diğeri de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla verilmektedir. Biz de bugün sizlere verilen yardımlardan bahsetmek istiyoruz.

Şartlı Sağlık Yardımları

Aile Bakanlığı tarafından verilen yardımlardan ilki şartlı sağlık yardımlarıdır. Doğum sürecinde 45 TL, doğumdan sonra da iki ay için 45 TL ve doğum esnasında da 100 TL verilir. Bu yardım sosyal güvencesi olmayan kişilere ve ihtiyaç sahibi olan ailelere verilecektir.

Kronik Hastalık Yardımı

Kronik hastalığı olanlar diğer bir ifadeyle Tüberküloz ve SSPE hastalığı sebebiyle devlet tarafından maddi yardım verilir. Verilen yardımın miktarı 1658 TL olarak belirlendi.

Silikozis Hastalarına Verilen Ödemeler

Silikozis hastalarına verilen ödemeler 3 aşamada gerçekleşecektir. Ödemeler hafif silikozis için 1317 TL, orta silikozis için 1505 TL ve ağır silikozis hastaları için de 1677 TL olarak belirlendi.

Kronik Hastalara Verilen Elektrik Tüketim Desteği

Kronik hastalığı olup ve ihtiyaç sahibi olan kişilere elektrik tüketim desteği kapsamında cihazın tüketim düzeyine göre aylık 200 TL’ye kadar destek ödemesi yapılmaktadır.

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Verilen yardımlara başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapıldığı gibi aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dilekçe verilerek yapılacaktır. Dilekçe verdiğiniz zaman eğer gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunuz tespit edilirse ödeme yapılır. Eğer ihtiyacınız olduğu tespit edilmezse size ödeme yapılmayacaktır.

 

- Memur Alımları, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/7079241/evinde-hastasi-olanlara-dikkat-aile-bakanligi-duyurdu