İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek haziran 2021?

İşten çıkarma yasağının yeniden uzatılıp uzatılmayacağı konusu tüm çalışanlar için merak konusu. Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan son yaptığı açıklama işten çıkarma yasağının uzatıldığını duyurdu. Haziran ayı içerisinde işten çıkarma yasağının yeniden uzatılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapması bekleniyor.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Koronavirüs sürecinde milyonlarca işçi zor zamanlar geçirdi. Bu zor zamanlarda hükümet işçilerin işlerini kaybetmemesi için işten çıkarma yasağı getirdi. Bu yasağın 17 Mayıs 2021 tarihinde sona ereceği açıklandı. Ancak alınan karala birlikte bu tarih uzatıldı. Peki işten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek?

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞIYLA İLGİLİ ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA!

İşten çıkarma yasağıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği töreninde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi, “TESKOMB kefaletiyle taksit ödemesi yapamayın 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir. Çek ve senetlerle ilgili başka bir düzenleme de Meclis'te gerçekleştiriyor. İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran'a kadar uzatılmıştır.

75 BİN TL 3 YIL GERİ ÖDEMESİZ KREDİ

Gelir kaybına uğramış, nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Mikro ve küçük işletmeler 3 Mayıs'tan itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI 17 MAYIS’TA BİTECEK

İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması ise alınan kararlarla 17 Mayıs’a kadar uzatılmıştı. Çalışanının işten ayrılışını, SGK’ya bildiren işyerleri fesih türüne göre kod seçmek zorunda. İstifa için ‘03’, işçinin haklı nedenle feshi için ’25’, işverenin haklı nedenle feshi için ‘29’ ve işyeri kapanması için ‘17’ no.lu kodlar seçiliyor. Ve bu kodlar fesih yasağı kapsamına girmeyen durumları da ifade ediyor.

- Memur Alımları, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/7246411/isten-cikarma-yasagi-ne-zaman-bitecek-haziran-2021