Futbolda 1965'ten beri uygulanan kural kaldırılıyor...

UEFA tarafından alınan karar gereği, deplasman golü kuralı, önümüzdeki sezonun başlamasıyla birlikte tarihe karışacak.  1965'ten beri kullanılan kural, iki ayaklı maçlarda averaj eşitliği olması durumunda, en çok deplasman golü atan takım lehine tur kararı veriliyordu.

Yapılan güncelleme ile eğer averajda eşitlik varsa, maç önce uzatmalara gidecek ve eşitlik yine bozulmazsa da turu kazanana penaltı atışları karar verecek. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, "Deplasmanda olan takımın şartları eskisi kadar zor değil değil" dedi.

Öneri Mayıs ayında sunuldu

UEFA'nın kulüp müsabakaları komitesi öneriyi, Mayıs ayında sundu ve öneri UEFA yönetimi tarafından bugün kabul edildi.  Bu da, Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Avrupa Konferans Ligi ve Kadınlar Şampiyonlar Ligi'ndeki maçların artık deplasman kuralını kullanmayacağı anlamına geliyor.

UEFA'nın bu kuralı almasındaki temel neden, eskiye kıyasla deplasmanda gol atmak artık daha kolay. Futbol takımları için deplasmanda oynamak ile kendi sahasında oynamak arasında çok az fark var. Bu kural, ev sahibi takımın dezavantajına olduğu için kuralın kaldırılmasının daha adil olacak.

Bunun saha kalitesi, gelişmiş stadyum altyapısı ve video yardımcı hakem gibi yeni teknolojiler gibi bir dizi faktöre bağlı olduğu düşünülüyor.

"İlk maçta ev sahibi takım savunma yapmak zorunda kalıyor"

Ceferin, "Kuralın günümüzdeki etkisi, asıl amacına ters düşüyor. Çünkü aslında, ev sahibi takımları - özellikle ilk maçta- hücum etmekten caydırıyor, çünkü rakiplerine çok önemli bir avantaj sağlayacak bir gol yemekten korkuyorlar. Özellikle uzatmalarda, deplasman takımı gol attığında ev sahibi takımı iki gol atmaya zorlamanın adaletsizliğine yönelik eleştiriler de var. Ev sahibi avantajının artık eskisi kadar önemli olmadığını söylemek doğru olur." dedi.

- Memur Alımları, Spor bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/7336328/futbolda-1965ten-beri-uygulanan-kural-kaldiriliyor