EYT'lilere verilen sözler tutulmadı! Meclis’te tartışma

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, TBMM'de yapmış olduğu konuşmada emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Köksal, "Keşke o saraydan vatandaşın feryadı duyulup, o feryatların çözümüne yönelik teklifler gelse. Keşke emeklilikte yaşa takılıp da ne emekli olabilen ne de iş bulabilen ama seçim meydanlarında AK Parti tarafından mağduriyeti çözeceğiz diye söz verilen EYT'lilere verilen sözler tutulmuş olsa" şeklinde konuştu.

55 YAŞINI DOLDURMUŞ KİŞİLERE

Öte yandan emeklilikte yaşa takılanlar, ABO, staj ve çıraklık gibi onlarca sorun çözüm beklerken, Meclis’e yeni bir yasa teklifi daha sunuldu. Teklifle en az 1800 prim gününe sahip ve 55 yaşını doldurmuş olan kişilerin, isteğe bağlı sigorta primi yatırıp emekli olabilmeleri öngörülüyor. Bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Meclis’e emeklilik konusunda yeni bir yasa teklifi sundu. Teklif 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasını öngörüyor.

“SİGORTA PRİMİ YATIRIP EMEKLİ OLABİLMELERİ…”

Meclis Plan ve Bütçe ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna 22 Haziran 2021’de sevk edilen teklifle en az 1800 prim gününe sahip ve 55 yaşını doldurmuş olan kişilerin, isteğe bağlı sigorta primi yatırıp emekli olabilmeleri öngörülüyor. Teklifin gerekçesinde çalışma hayatına geç giren, düzenli bir işte çalışamayan, sigortasız çalışan ve iş yerini kapatmak zorunda kalan kişilerin ilerlemiş yaşlarına rağmen prim günleri eksiz olduğu için emekli olamadıkları belirtildi. Teklifle en az 1800 prim gününe sahip ve 55 yaşını doldurmuş olan kişilerin, isteğe bağlı sigorta primi yatırıp emekli olabilmeleri amacıyla 5510 sayılı yasaya bir geçici madde eklenmesi istendi.

- Memur Alımları, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/7338294/eytlilere-verilen-sozler-tutulmadi-mecliste-tartisma