Yerli aşıda seri üretime geçiliyor

Aşılamadaki son duruma dair düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100 milyon doz aşının yapıldığını belirterek, "100 milyon doz aşılamayı aşmış bulunmaktayız. Emeği olan herkesi kutlarım. Bu başarı bizi büyük bir sonuca hazırlıyor. Bu sonuç, hızla ulaşabileceğimize inandığım toplum bağışıklığıdır" dedi.

YERLİ AŞI

Toplantıda yerli koronavirüs aşı çalışmalarına da değinen Bakan Koca, “Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldi. Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

MU VARYANTI

“Mu varyantının daha ağır seyrettiği şeklinde genel bir kanaat olduğunu biliyoruz” diyen Koca, “Ama bizim 2 vakamızda şu an böyle bir durum söz konusu değil. Şu an toplumda yüzde 90'ın üzerinde Delta varyantı var. Mu varyantı 2 vaka var. Bu 2 vaka da İstanbul'da, aşılı değiller."

SAHTE AŞI KARTI/ PCR TESTİ İDDİALARI

Sahte aşı kartı ve PCR testi iddialarına da değinen Bakan Fahrettin Koca, “Bununla ilgili somut bir istismarın yapıldığı bilgisi bize gelmedi ama olursa da müeyyidenin güçlü olacağını ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

TAM DOZ AŞI

Tam doz aşılama oranında henüz yeterli düzeye ulaşılmadığını da söyleyen Bakan Koca, “Aşının tam dozla sağlanan koruyucu gücüne toplumun büyük kısmı olarak sahip değiliz. Bilim Kurulumuzun aşıda 'hatırlatma dozu'nu programa alması, olası büyük risklerin önünü kesmiştir. Şu an aktif vakaların yüzde 90'a yakın bölümü aşı olmamış veya aşısı tamamlanmamış kişilerdir” dedi.

- Memur Alımları, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://memuralimlari.net/haber/7768634/yerli-asida-seri-uretime-geciliyor